شبکه‌های سیما استریو می‌شوند

 شبکه‌های سیما استریو می‌شوند

طبق اطلاعات دریافتی قرار است تا بهمن ماه صدای تمام شبکه های تلویزیونی به استریو ارتقا پیدا نمایند.

شاید یادتان باشد که سال ۱۳۹۴ شبکه تهران اچ دی تنها و اولین شبکه سیما بود که با کیفیت صدای استریو پخش می‌شد. صدایی وصف نشدنی و بسیار طبیعی که تنها میشد در این شبکه آن را یافت.

حالا پس از سه سال و اندی روز، قرار است شبکه‌های تلویزیونی ماهم همانند شبکه های جهانی با کیفیت صدای استریو دوکاناله پخش شود. (به صدایی استریو گفته می‌شود که صداها به تفکیک از سمت چپ و راست تلویزیون/هدفون پخش شود.) بزودی مقاله‌ای جامع در این خصوص ذر سایت قرار خواهد گرفت.

طبق خبرهای دریافتی از جام جم، طی ابلاغیه‌ای که از معاونت فنی به پخش شبکه‌های سیما داده شده، شبکه‌های سیما موظف شده‌اند تا از این پس برنامه‌های خود را بصورت استریو تدوین و پخش کنند. البته خبرهای ضد ونقیضی به گوش میرسد که قرار است پخش برخی شبکه‌ها از انجام اینکار شانه خالی کرده و فقط به میکس باند چپ و راست(همان مونو اما دوکاناله) اکتفا خواهند کرد که امیدواریم این خبر درست نباشد!

درپی این ابلاغیه، تا لحظه نگارش این متن، دو شبکه تماشاHD و مستندHD بصورت رسمی پخش استریو خود را اعلام نموده اند. البته همچنان در شبکه مستند نیز صدای استریو به اندازه شبکه منحل شده تهران اچ‌دی محسوس نیست و به نظر می آید از همان روش ذکرشده استفاده شده است!

علی حسینی

مطلب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *