بعد از امکان تماشای فیلم برای روشندلان / پخش مسابقات ورزشی با امکان انتخاب صدای گزارشگر بزودی در تلویزیون

 بعد از امکان تماشای فیلم برای روشندلان / پخش مسابقات ورزشی با امکان انتخاب صدای گزارشگر بزودی در تلویزیون

بعد از امکان تماشای فیلم برای روشندلان / پخش مسابقات ورزشی با امکان انتخاب صدای گزارشگر بزودی در تلویزیون

به گزارش فناوری و تلویزیون دیجیتال،به زودی قابلیت جدید انتخاب صدای گزارشگر مسابقات ورزشی در شبکه های «سه و ورزش» اجرایی می شود.

برای مشاهده اخبار جدید سینما ، تلویزیون ،‌ فناوری و … ما را در فضای مجازی به آیدی FTDigital@ دنبال کنید


بعد از امکان تماشای فیلم برای روشندلان / پخش مسابقات ورزشی با امکان انتخاب صدای گزارشگر بزودی در تلویزیون

به زودی قابلیت جدید انتخاب صدای گزارشگر مسابقات ورزشی در شبکه های «سه و ورزش» اجرایی می شود.

یکی از مهمترین دغدغه های مرکز تولید و فنی معاونت سیما، ارتقای فُرم برنامه ها در شبکه های تلویزیونی است.

افزایشِ کیفیت صدا و تصویر شبکه ها از ماموریت های مرکز تولید و فنی معاونت سیماست که کارشناسی و ارزیابی این ماموریت به مدیریت کارشناسی و ارزیابی این مرکز محول شده است.

سیدرضی، رئیس مرکز تولید و فنی سیما درباره اقدام جدید این مرکز به منظور بهره مندی همه مخاطبان از برنامه های تلویزیون گفت: از آن جایی که بهره مندی از برنامه های تلویزیون سهم همه هموطنان عزیز است، بر آن شدیم تا با فراهم کردن بستر لازم، امکان استفاده از برنامه های تلویزیون برای روشندلانِ عزیز کشورمان مهیا شود.

وی با اشاره به انجام مطالعات اولیه و طراحی های لازم خاطرنشان کرد: اقدامات اساسی برای ارسال دو صدای مجزا، به نودال و پخش زمینی و ماهواره نیز صورت گرفت.

رئیس مرکز تولید و فنی سیما افزود: هر فیلم از یک صدای اصلی بهره مند است و ما با ایجاد یک کانالِ صدای مستقل، صدای دوم را فعال کردیم. در صدای دوم علاوه بر صدای اصلی فیلم، صدایی اضافه می شود که توضیحاتی درباره فیلم ارائه و فضا و موقعیت را برای فرد روشندل تشریح می کند و این نخستین بار است در شبکه‌های سیما، لاین مستقل صدا برای شرح صحنه فیلم جهت استفاده روشندلان به کار گرفته می شود و صدا (صدای اصلی و صدای توضیحی) با دو باند به صورت استریو قابل دریافت است.

سیدرضی تاکید کرد: از آن جایی که شبکه نمایش سیما در تغییرات بنیادینی که آغاز کرده، توجه ویژه خود را به طیف گسترده مخاطبان صداوسیما نشان داده، در احترام به حقوق جامعه توان‌یابان زمینه بهره‌مندی آنان را از محتوای نمایشی فراهم کرده است. این طرح در ابتدا در شبکه نمایش اجرایی شده است. فیلم‌های جدید شبکه نمایش دارای کانال صدای مستقل (کانال دوم) هستند که در آن صحنه فیلم برای مخاطبان روشندل شرح داده می‌شود و این عزیزان می‌توانند با استفاده از کنترل تلویزیون خود، باند صدای دارای شرح صحنه را انتخاب و ارتباط بهتری با فیلم‌ و جزئیات آن برقرار کنند.

این امکان با فعال کردن گزینه Audio که روی تلویزیون و گیرنده های دیجیتال قرار دارد، انجام می شود و مخاطبان روشندل می توانند با این روش، صدای دوم را انتخاب کنند. در بعضی از این تلویزیون ها هم این امکان در قسمت تنظیمات قرار دارد.

وی تاکید کرد: این فرآیند برای نخستین بار است که در صداوسیما روی داده و این امکان برای شبکه سه و ورزش هم در حال انجام است و به زودی مسابقات ورزشی با صدای دو گزارشگر پوشش داده خواهد شد.

برای مثال رقابت فوتبال با صدای یک گزارشگر در محل برگزاری مسابقات و صدای گزارشگر دوم که در استودیو حضور دارد قابل انتخاب و دریافت است. این که مخاطبان بتوانند بازی ها را با صدای گزارشگر مورد علاقه خود دنبال کنند، قدرت انتخاب بیشتری به مخاطب داده و سلایق متنوعی را پوشش می دهد.

گفتنی است امکان تماشای فیلم برای روشندلان در شبکه نمایش از ۲۶ بهمن ماه انجام شده و فیلم های ساعت ۲۳ این شبکه با این امکان قابل دسترس است.

مهدی

2 نظرات

  • برای این موضوع یک پیشنهاد دیگه هم دارم صدا دو کاناله نکنن بلکه سه کاناله کنن و صدای کانال سوم شبکه سه و ورزش صدای رادیو ورزش باشه چون بعضی ها مثل من از گزارشات و کیفیت صدایی رادیو ورزش لذت می بریم و چون در رادیو گوینده مجبور فضاهایی که مخاطب نمی بینه توصیف کنه برای روشندلان که درکناربینایان فوتبال دارند می بینند جذاب خواهد بود این نظر من رو پیشنهاد می دهم به گوش مسئولان فنی برسانید
    با تشکر بهمن جولائی

  • پیشنهاد می دهم این ایده من که درپیام قبلی ام‌دادم‌ به دست مسئولین فنی صداوسیما برسونید تا به فکر روشندلانی که عاشق فوتبال هستند بتونن درکنار اعضای خانواده خود از این امکان استفاده کنند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.