ساخت فصل پنجم مستند «ایرانگرد» برای نوروز ۱۴۰۱

 ساخت فصل پنجم مستند «ایرانگرد» برای نوروز ۱۴۰۱

مستند جذاب «ایرانگرد» به تهیه کنندگی جواد قارایی با معرفی طبیعت بکر شهرها و روستاهای ایران و شیوه زندگی مردم عشایر و روستاهای ایران شب های تابستان بر روی آنتن شبکه یک سیماست.

این برنامه با معرفی طبیعت بکر شهرها و روستاهای ایران و شیوه زندگی مردم عشایر و روستاهای ایران، یکی از مجموعه های مستند پرمخاطب سیماست.«ایرانگرد» علاوه بر معرفی طبیعت منحصربه فرد کشورمان ، با نگاهی ساده و صمیمانه آداب و رسوم روستانشینان ، عشایر و ییلاق نشینان این مرز و بوم را به زیبایی به تصویر درآورده است.

جواد قارایی کارگردان ، تهیه کننده و راوی مستند «ایرانگرد» برای تهیه این برنامه با گروه فیلمبرداری خود به شهرها و استان های مختلف ایران سفر می کند و به روایت زندگی و آداب و رسوم ساکنان این مناطق می‌پردازد.این مستندساز طبیعت‌گرد، با بکارگیری خلاقیت و ابتکار ، اثری شیرین با تصاویری قوی و روایت‌هایی جذاب تولید می کند و روی آنتن می فرستد.

مستند «ایرانگرد ۴» نوروز امسال روی آنتن شبکه یک سیما رفت و قرار شد ادامه آن تابستان۱۴۰۰ پخش شود و حالا ادامه پخش آن از هفته دوم تابستان از شبکه یک سیما آغاز شده است.جواد قارایی، کارگردان و تهیه‌کننده ایرانگرد در این باره گفت: در این بخش از ایرانگرد به استان‌های اردبیل، لرستان، سمنان و هرمزگان رفته و بیشتر با جاذبه‌های گردشگری ایران آشنا می‌شویم. اکثر مناطقی که رفته‌ایم بکر و از نظر زیبایی و جاذبه های بصری شگفت انگیز است و کسی این مناطق را نمی‌شناسد.

به گفته قارایی، ایده تولید ایرانگرد از سال ۸۸ در ذهنش شکل گرفت و در نوروز ۹۲ نخستین سری آن از شبکه چهار روی آنتن رفت.فصل های پیشین آن بارها مورد تشویق و توجه قرار گرفته و به عنوان برترین مستند نوروزی تلویزیون هم انتخاب شده اما دو فصل اخیر، با توجه به محدودیت های ناشی از کرونا ، کار را کمی برای قارایی و گروه فیلمبرداری سخت و دشوار کرده است.

قارآیی درباره فصل چهار مستند «ایرانگرد» می گوید : شرایط پیش آمده بواسطه کرونا در روند ضبط برنامه بسیار تاثیر گذاشت به طوری که نتوانستیم به بسیاری از مناطقی که مدنظرمان بود سفر کنیم و با توجه به محدودیت زمان، امکان آماده سازی تمام قسمت ها برای نوروز مهیا نشد و ادامه آن به پخش تابستان رسید.وی با بیان اینکه تلاش شده است این اثر با بالاترین کیفیت و مطابق استانداردهای جهانی برای مخاطبان تولید شود، تاکید کرد : سعی کردیم فصل چهار و ادامه قسمت های نوروزی که این شب ها روی آنتن می رود، نسبت به فصول گذشته از جذابیت و هیجان بیشتری برخوردار باشد.

وی همچنین از ساخت ایرانگرد ۵ در نوروز ۱۴۰۱ خبر داد و گفت: در ایرانگرد ۵ به استان های خراسان شمالی، گیلان، مازندران ، ‌هرمزگان، سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی و ایلام سفر می‌کنیم. اکنون مشغول تصویربرداری در خراسان شمالی هستیم و ایرانگرد ۵ برای پخش در نوروز ۱۴۰۱ آماده می‌شود.

این مستندساز توانا و خلاق از حمایت ها و توجه ویژه معاونت سیما و مدیر شبکه یک و مدیر گروه اجتماعی این شبکه به مجموعه ایرانگرد و همراهی در شرایط سخت کرونا گفت : رویکرد مستندهای قبلی ایرانگرد بر یک موضوع متمرکز نبود و گلچینی از شاخصه‌های اکوتوریسم ایران با محوریت آداب، موسیقی، غذا، پوشش اقوام و عشایر و معماری روستاها را در بر می‌گرفت و در فصل جدید مستند هم به طور وسیع تر و با جزئیات بیشتری به این شاخصه ها می پردازیم.مستند « ایرانگرد» تابستان امسال روزهای دوشنبه و چهارشنبه ساعت ۲۳:۱۵ از شبکه یک سیما پخش می شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.