شبکه امید، امیدوار به HD شدن!/برنامه های تابستان امید

 شبکه امید، امیدوار به HD شدن!/برنامه های تابستان امید

مدیر شبکه امید با اشاره به شروع برنامه‌ها و مسابقات سرگرمی، تفریحی و علمی، از شروع مجله خبری نوجوانان خبر داد و ابراز امیدواری کرد که هرچه زودتر با فراهم شدن شرایط و امکانات، این شبکه تلویزیونی HD و پوشش آن در سراسر کشور بهبود پیدا کند.

مهدی سالم مدیر شبکه امید درباره تدارک ویژه برای نوجوانان در تلویزیون گفت: با توجه به زمان اتمام امتحانات متوسطه دوم در تیرماه پخش برنامه‌های تابستانه این شبکه تخصصی نوجوانان، از نیمه تیرماه آغاز می‎شود. ما زمانی شبکه امید آمدیم هیچ برنامه ذخیره‌ای نداشتیم اما امروز بیش از ۱۸۰ هزار دقیقه برنامه‌سازی شده و این مقدار تولید محصول فرهنگی برای نوجوانان با هیچ تولیدکننده دیگری در داخل کشور قابل مقایسه نیست. 

لیگ علمی در تلویزیون

او درباره توجه شبکه امید به تولید مسابقه تلویزیونی، گفت: جالب است که در ساخت مسابقه فقط به سرگرمی، تفریح و ایجاد موقعیت‌های مهیج برای بیننده نوجوان توجه نکردیم، بلکه مسابقه‌ای مثل “اسطرلاب” به تهیه‎کنندگی علی سالم مسابقه‎ای در فضای استودیو است که بر پایه هوش و اطلاعات عمومی همچنین سطح دانش نوجوانان ۱۳ تا ۱۸ سال و در دو پایه متوسطه اول و دوم به طور جداگانه تولید می‌شود. این مسابقه، مسابقه لیگ علمی خواهد بود که با پشتیبانی سایر نهادها با شبکه امید تولید شده است. در هر قسمت از این مسابقه ۴ نوجوان حضوری با هم رقابت می‎کنند که این رقابت همزمان در ۱۳ رشته جلو می‌رود. از جمله این رشته‌ها می‏توان به ریاضی، فیزیک، نجوم، کامپیوتر، هوافضا، زیست، شیمی، سواد رسانه‎ای، فلسفه، ادبیات، علوم اجتماعی و … اشاره کرد. در بخش پایانی هر قسمت نیز، یکی از اندیشمندان هر رشته برای مخاطبان نوجوان این برنامه صحبت می‎کند. 

نمایش اقتدار و دستاوردهای نظامی ارتش

مدیر شبکه امید، تأکید کرد:  با توجه به اینکه امسال به نام سال «جه ش تولید» نامگذاری شده است، مسابقه‌ای تحت عنوان «فوت آخر» با محور رونق و جهش تولید روی آنتن شبکه امید می‎رود. این مسابقه به تهیه‎کنندگی رضا میرمحمد و با هدف مهارت‎آموزی برای نوجوانان تهیه و در رشته‌های مختلف سفالگری، نجاری، تراشکاری، مکانیکی، تاسیسات، مجسمه سازی و آشپزی برگزار می‎شود. برنامه «پیش فنگ» به تهیه‎کنندگی سلمی‌بابایی با مشارکت ارتش جمهوری اسلامی ایران، با رویکرد نمایش اقتدار و دستاوردهای نظامی ارتش و با هدف تبیین دوره مقدس سربازی و ایجاد سرگرمی و تفریح در قالب اردوی نوجوانان روی آنتن شبکه امید می‎رود. این برنامه با حضور نوجوانان در اردوی نظامی‌پادگان‌ها و مراکز نظامی‌برای بازدید از دستاوردها، تجهیزات، اماکن آموزشی و …. همراه با چالش‎های مختلف و برگزاری مسابقه بین آنان از شبکه امید روی آنتن می‎رود.

جشنواره‌ای برای سرود نوجوانان

وی در خصوص ساخت مسابقه “بِسُرا”،‌ افزود: مسابقه «بِسُرا» به تهیه‎کنندگی حسین لطفی نیک اولین مسابقه تلویزیونی سرود است که با همکاری آستان قدس رضوی در دو بخش سرود ویژه پسران نوجوان و نقالی ویژه دختران نوجوان روی آنتن می‎رود. قرار است این مسابقه را مجری شناخته‌شده و داوران برجسته‌ای، هدایت کنند.   فصل جدید “آماده‌باش” به تهیه‎کنندگی ابوذر خیاطی مسابقه‎ای میدانی برای دختران و پسران بر پایه کار گروهی و توانایی فردی است که شامل مسابقاتی همچون پینت بال، امداد و نجات، تیراندازی، بازی رایانه‌ای و … است که تصویربرداری آن در فضای باز و طبیعت انجام می‌شود.

منتظر تأییدیه بهداشتی‌ایم

سالم درباره تأییدیه برای حضور نوجوانان در برنامه‌ها، توضیح داد: ما منتظر تأییدیه پروتکل‌های بهداشتی‌ایم و سلامت بچه‌ها برایمان از هرچیزی مهمتر است. ظاهراً گفته‌اند تأییدیه بهداشتی حداکثر تا ۱۵، ۲۰ تیرماه صادر خواهد شد و امیدواریم کرونا در شیب نزولی قرار بگیرد که با خیال راحت از حضور بچه‌ها و برنامه‌سازی با نشاط‌تر و با طراوت‌تر بهره ببریم. 

وی در خصوص مسابقه تلفنی “راز جزیره” و استقبال بالای ۱۵ هزار نفر در روز، گفت:  مسابقه تلفنی “راز جزیره” که جزء مسابقات هر روزه شبکه امید است که به حوزه آموزشی ورود پیدا کرده است. خوشبختانه روزانه بیش از ۱۵ هزار نفر پیامک می‌دهند تا در این مسابقه تلفنی شرکت کنند.  

فیلم‎ها، مستندها و سریال‎های جذاب خارجی 

سالم در ادامه درباره فیلم‌ها، مستندها و سریال‌های خارجی شبکه امید، گفت: شبکه امید از نیمه تیرماه و پس از برگزاری امتحانات مدارس، هر روز ساعت ۹ صبح با پخش فیلم های پویانمایی مهیج، اوقات دلنشینی را برای نوجوان رقم می‎زند. همچنین مستندها و سریال‎های جدیدی نیز از شبکه امید پخش می‌شود. مجموعه نمایشی «باغ وحش» و «آه گوم بی من» و مجموعه پویانمایی «شرلوک هلمز کیوتو» و «ژنرال لاک» همچنین مستند «چای آتیشی»، «آزمایش ها همراه با جیمز می»، «شگفتی‌های حیوانات» و «شصت جانور مرگبار» از جمله این سریال‎ها و مستندها است. شبکه امید برنامه ای هم با عنوان «فیلمستون» را هر روز ساعت ۱۸ روی آنتن می‌برد. این برنامه با پخش فیلم‎های جذاب و دیدنی از سینمای روز ایران و جهان به منظور ارتقای سواد رسانه‎ای نوجوانان به تحلیل و نقد آن‌ها هم می‎پردازد.

برنامه‌های معارفی 

مدیر شبکه امید درباره برنامه‌های معارفی شبکه امید توضیح داد: «ماجراهای سارا و سینا» به تهیه‎کنندگی محمد حسن زاده تولید شده است و در هر قسمت متناسب با شخصیت پسر یا دختر داستان، به یکی از موضوعات اجتماعی نوجوان با محور اصلی عفاف و حجاب و زندگی عفیفانه در اجتماع و تعامل با اقشار جامعه می‌پردازد. این برنامه با مشارکت ستاد عفاف و حجاب و با رویکرد ترویج فرهنگ زندگی عفیفانه و سبک زندگی اسلامی- ایرانی تولید می‌شود. فصل جدید برنامه «به توان خدا» به تهیه‎کنندگی جواد بیک محمدی و عبدالمجید رکنی به طرح مباحث معارفی، اخلاقی و احکام ویژه مخاطب نوجوان و پرسش و پاسخ بی‎پرده و صریح به سؤالات دینی و اعتقادی آن‎ها بر اساس معارف اسلامی‌ با حضور کارشناسان مذهبی و نوجوانان می‌پردازد.

تاریخ و ادبیات فارسی صاحب برنامه شدند/ مجله خبری به شبکه امید رسید

وی در خصوص خبری شدن شبکه امید، گفت: ویژه برنامه “تاریخ” به تهیه‎کنندگی مصطفی خلیل‎زاده و حامد طراحی مجله آموزشی ترکیبی حوزه تاریخ است که با رویکرد آشنایی مخاطب با جغرافیای تاریخی ایران، شخصیت‎های مهم و موثر در تاریخ، تقویت حس میهن پرستی و روحیه عبرت‎آموزی و…. با حضور جمعی از دانش آموزان پسر ۱۲ تا ۱۸ ساله به همراه یک معلم، در هر قسمت برشی از وقایع تاریخی را مرور می‌کند. حداکثر ۱۵ تیرماه و تاریخ پخش چه کسی است.  ویژه برنامه “زبان و ادبیات فارسی” به تهیه‎کنندگی رضا منتظری مقدم مجله‎ای ادبی است که با حضور کارشناسان دو حوزه شعر و داستان نویسی کودک و نوجوان و همچنین با حضور نوجوانان علاقه‎مند به این عرصه به تحلیل و بررسی آثار آن‌ها می‎پردازد و در قالب انجمن‌های ادبی نوجوان روی آنتن شبکه امید می‎رود. مجله خبری “خبردار” به تهیه‎کنندگی امیر حسن شاه تیموری یک برنامه ترکیبی زنده و روزانه که شامل بخش‎های مختلف اخبار روز، گزارش روز، شهروند خبرنگار، خبر داغ، خبر خوب و… است. این مجله از ۱۵ تیرماه به آنتن می‌رسد و روزانه خبرهای حوزه نوجوانان را پخش می‌کند.

شبکه امید، امیدوار به HD شدن!

مدیر شبکه امید درباره انتقاد عده‌ای به ندیده شدن شبکه و عدم توجه درست به حوزه نوجوانان در تلویزیون، گفت: امیدواریم ان‌شاءالله با HD شدن شبکه‌های سیما و راه‌اندازی ۴K، هم سطح رقابت شبکه‌های ما از جهت نسبی با رسانه‌های موازی مجازی و ماهواره‌ای تقویت شود و هم به ما در بهتر دیده شدن شبکه کمک کند. الان ۶۰ درصد کشور را پوشش می‌دهیم و در میزان جلب نظر مخاطب رشد داشته‌ایم و از میان ۸ میلیون نوجوان، حداقل ۵ میلیون بیننده داریم. برخی اوقات می‌نویسند یا می‌گویند چرا نوجوانان در قاب تصویر نیستند؟ من نمی‌دانم چطوری به این قضاوت می‌رسند؛ در حالیکه ما ۵ میلیون بیننده نجوان داریم. براساس آمار مرکز تحقیقات ۴.۵ درصد بیننده شبکه امیدند. امیدواریم کیفیت پوشش شبکه‌ها بالاتر برود به صورت فراگیرتر در خدمت بینندگان علاقه‌مند باشیم. 

خط قرمزها را زیرپا نگذاشتیم؛ با آوردنِ سلبریتی بیننده را فریب ندادیم

وی با اشاره به اینکه به هر قیمتی بیننده نیاوردیم، افزود: روی خط قرمزهای خودمان پا نگذاشتیم و مخاطب خوبی داریم. فضای نوجوان باید پاک و سالم باشد و مراقبت کردیم که با هزینه‌های آنچنانی به هر قیمتی با ترفند آوردنِ چهره‌ها و سلبریتی‌ها مخاطب را فریب دهیم تا بیننده ما شوند! تقریباً ۸۰ درصد برنامه‌های شبکه امید، مهارتی و آموزشی است و در لایه‌های دوم و سوم، دنبالِ انتقال پیام و مفاهیم مهمیم. بحث تعاملی با نوجوان‌ها و تقویتِ باشگاه امید را در دستور کار قرار داده‌ایم که بیشتر از بچه‌های نوجوان استفاده کنیم. حتی در تابستان امسال به پخش آثار نوجوانان بپردازیم و به اینجا رسیدیم که حضور نوجوانان را روی آنتن پررنگ‌تر کنیم. از مهمان نخبه نوجوان گرفته تا مجری و کارشناس و حتی عوامل پشت صحنه نوجوان بهره بردیم.

فصل جدید برنامه “رسانش” با هدف ارتقاء سواد رسانه‎ای مخاطبان نوجوان در تمامی عرصه‌ها بر پایه آموزش مواردی چون روزنامه دیواری، پادکست، موشن گرافی، خبرنگاری، عکاسی خبری، فیلم کوتاه، تدوین، بازیگری، نویسندگی، کاریکاتور و… روی آنتن شبکه امید می‎رود. فصل جدید برنامه “کاربرانه” به تهیه‎کنندگی سیاوش عقدایی یک مجله علمی فناوری است که به بیان تاریخ علم و فناوری از یک سو و اطلاع رسانی آخرین دستاوردهای علمی و فناوری ایران و جهان برای نوجوانان با رویکرد آموزشی و حمایت از شرکت‎های دانش بنیان و استارت آپ‎ها می‎پردازد.

سیماب (سیمای باشگاه امید)” یکی دیگر از برنامه‌های تابستان است که هدف آن، نمایش تولیدات و آثار مختلف فرهنگی و هنری اعضای باشگاه امید در سراسر کشور و حمایت از آن‌هاست. “مخاطب نو” میان برنامه‌ای است به تهیه‎کنندگی صفا چاووشی که موضوع آن اهمیت مشاوره و سلامت روان نوجوان و ارائه مطالب کاربردی و مصداقی به خانواده‌ها، حفظ سرمایه اجتماعی و تربیت نسل نو و آموزش مهارت های زندگی برای مواجهه با بحران‌های دوران نوجوانی است.

برنامه “خوش برگ” به تهیه‎کنندگی ایمان ایرانمنش در حوزه تعلیم و تربیت و در فضای طنز نمایشی، با رویکرد ترویج مطالعه و کتاب خوانی، ضمن حمایت از ناشران در سال جهش تولید به معرفی کارشناسان، ناشران کتب نوجوان و …. می‌پردازد. فصل جدید مجله ورزشی “جام برتر” به تهیه‎کنندگی محمودرضا منتظری به بررسی ورزش پایه و معرفی نوجوانان برتر رشته‌های مختلف ورزشی و همچنین ورزش بانوان می‎پردازد. از دیگر بخش‎های این برنامه می‎توان به حاشیه بازی، خاطره بازی، قهرمان هفته، اخبار ورزشی، تقویم مسابقات، شگفتی‌های ورزشی، آمادگی جسمانی و معرفی یک رشته ورزشی اشاره کرد.

فصل سوم برنامه تلویزیونی “بازی ویزیون” بر اساس علاقه نوجوانان به بازی، اعم از بازی‌های رایانه‌ای، فکری و رومیزی و با هدف آموزش بازی سازی و همچنین سواد رسانه‎ای در استفاده بهینه از این بازی‌ها و معرفی بازی‌های ویدیویی ایرانی و خارجی و با نگاه حمایت از صنایع اسباب بازی تولید داخل از شبکه امید پخش می‎شود. برنامه‌های سرگرمی و طنز برنامه “شیرین بیان” به تهیه‎کنندگی محمد خانلری با درون مایه طنز و سرگرمی‌ به واکاوی دوران نوجوانی افراد موفق در عرصه‌های علمی، فرهنگی، هنری و ورزشی می‌پردازد. مهمانان این برنامه هر کدام به نوعی ارتباط تنگاتنگی با دنیای نوجوانان دارند. این برنامه گفت‎وگو محور در فضایی صمیمانه، زمینه‎ای را برای انتقال تجربه به نوجوانان فراهم کرده است و از رهگذر آن به برخی از چالش‎های دنیای نوجوان امروز می‌پردازد.

برنامه “خانواده امید” با همکاری مرکز خانواده نیروی انتظامی روی آنتن شبکه امید می‎رود. این برنامه با بخش‎های متنوع و جذاب از جمله مسابقه، نور افشانی، مشاوره، گروه‌های سرود نوجوان و… روی صحنه (استیج) اجرا می‌شود و در کنار آن غرفه‌های نمایشگاهی برای خانواده‌ها ایجاد شده است. «خانواده امید» روزهای پنجشنبه و جمعه حوالی ساعت ۱۰ شب از شبکه امید پخش می‌شود.

علی حسینی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.