فناوری HLG در شبکه UHD صداوسیما چیست؟

 فناوری HLG در شبکه UHD صداوسیما چیست؟

اگر اخبار فنی چند وقت اخیر را دنبال کرده باشید با شبکه آزمایشی جدید صداوسیما که در حال پخش UHD ۴K است آشنا هستید. این شبکه با رزولوشن بالای ۲۱۶۰ در ۳۸۴۰ پیکسل در حال پخش است و کیفیت تصویر آن ۴ برابر شبکه های FHD است! اگر با تلویزیون ۴K روی این شبکه بروید با کلمه ای نا آشنای HLG بر خواهید کرد. در ادامه همراه ما باشید تا با این فناوری بسیار جدید آشنا شویم.

HLG مخفف Hybrid Log-Gamma به معنی ترکیب لگاریتم گاما است. HLG یک استاندارد دینامیکی بالا و برای تکمیل فرمت های HDR ایجاد شده که توسط تلویزیون BBC و NHK ژاپن توسعه داده شده است .

تصویری از شبکه IRIB UHD HLG

مزایای فناوری HLG 

 بر خلاف دیگر روش‌های HDR که محتوا را از قبل رمزگذاری و آماده استفاده میکنند، سیستم HLG به گونه ای طراحی شده که برای پخش زنده مورد استفاده قرار گیرد. فناوری Hybrid Log-Gamma نیازی به استفاده از ابرداده ندارد، زیرا سازگار با نمایشگرهای SDR و HDR است. HLG را میتوان با نمایشگر هایی با روشنایی های مختلف در طیف گسترده ای از محیط های مشخص شده در اون مشاهده و مورد استفاده قرار داد.

مزیتی که HLG در سیستم هایی مانند HDR10 یا Dolby Vision ارائه میدهد این است که شما به سخت افزار خاص نیاز ندارید و این برای تولید کنندگان محتوا اسان است چونکه با دستگاه های موجود سازگار است.

Hybrid Log-Gamma به طور مشترک توسط BBC انگلیس و ژاپن ساخته شده است و برای حل و فصل مسائلی مانند این که چگونه میتوان پخش تلویزیون‌ های UHD با HDR را با تلویزیون‌ های معمولی HD سازگار کرد تولید شد. در نتیجه، سیگنال‌ های HLG HDR ذاتا با تمام تلویزیون‌ های استاندارد دینامیک سازگار است. اما اگر یک سیگنال HDR به تلویزیون SDR ارسال کنید، نمی داند که چه کاری باید انجام دهد.

فرستنده
مشخصات فنی فرستنده دیجیتال شبکه UHD صداوسیما

تفاوت انواع HDR

HDR10 از فراداده‌ ی استاتیک یا ایستا استفاده میکند، استاندارد +HDR10 از ابرداده‌ های دینامیکی برای خلق کنتراست بهتر و رنگ‌ هایی نزدیک به واقعیت استفاده میکند که نهایتا تجربه دیداری را بسیار بهتر میکند. با استفاده از این ابرداده‌ های دینامیکی کدگذاری شده در سیگنال +HDR10، این استاندارد میتواند سطح روشنایی سیگنال HDR را بصورت صحنه به صحنه تنظیم کرده و تصویری بسیار نزدیکتر به واقعیت را ارائه دهد.

Dolby Vision یک استاندارد HDR اختصاصی می باشد که جایگاهی بالاتر از HDR10 دارد و تفاوت آن ها در این است که Dolby Vision از ۱۲ بیت در هر رنگ استفاده می کند. دالبی ویژن در واقع یک فرایند است از زمانی که محتوا تولید می شود تا زمانی که تصویر برای شما پخش می شود یعنی یک فرایند کامل از زمان تولید تا زمان مصرف می باشد.

علی حسینی

3 نظرات

  • اینا همش کلکه واسه فروختن دستگاه فورکی به ملت گول نخورید.

  • سلام من روی این شبکه میرم میزنه hlg وخیلی شفافه ولی نورش خیلی کمه مشکل از کجاست ؟!!
    تلوزیونم ۴kهست.

    • کیفیتش خیلی بهتر از HD هست ، ولی نورش کمه و نمیشه زیاد کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.