ماجرای قطع “الکوثر” از ماهواره چیست؟

 ماجرای قطع “الکوثر” از ماهواره چیست؟

معاون برون‌مرزی صداوسیما با اشاره به نکته قابل تأمل در قطع الکوثر تلویزیون همزمان با روز قدس، گفت: مسأله و مشکل درک ناقص و فهم ناکافی از ضرورت‌های کار رسانه‌ای بین‌المللی و گاهی اوقات لجبازی و چه بسا تعمد و شاید سیاسی‌کاری و گروکشی است.

پیمان جبلی معاون برون‌مرزی صداوسیما ناراحتی‌اش به خاطر روز قدس و رسالت دو چندان شبکه‌های برون‌مرزی است. او به خبرنگار تسنیم  گفت: بدهی‌های صداوسیما به دلیل مشکلات بودجه‌ای ارزی صداوسیما، باعث شد تا بدهی برون‌مرزی هم به یوتل‌ست پرداخت نشود و این شرکت در اولین قدم پخش شبکه را از ماهواره خودش متوقف کند.

جبلی تأکید کرد: مشکل اصلی کمبود بودجه و کمبود ارز نیست‌ چرا که دستگاه‌های مسئول اجرایی در فضای عمومی کشور و خارج از رسانه‌ملی بودجه‌های بسیار کلان توزیع می‌کنند که شاید در جای خود لازم هم باشد اما مسأله و مشکل ما درک ناقص و فهم ناکافی از ضرورت‌های کار رسانه‌ای بین‌المللی و گاهی اوقات لجبازی و چه‌بسا تعمد و شاید سیاسی‌کاری و گروکشی است.

وی افزود: ما می‌گوییم مسببان قطع “الکوثر” باید پاسخگو باشند، چون جبهه رسانه‌ای مقاومت در آستانه روز قدس ضربه خورده است. زمانی که همه کشور بسیج شده تا در شرایط ویژه مناسبت قدس و سخنرانی امسال رهبر انقلاب را پوشش دهد و ما در شبکه‌های برون‌مرزی وظیفه و مأموریت دو چندان برای انعکاس ویژه آن داریم، پوشش شبکه‌ ما در ماهواره‌ای معتبر متوقف شود این جز بی‌تدبیری و فهم ناقص برخی دستگاه‌های تصمیم‌گیر نیست که نسبت به اهمیت و حساسیت شبکه‌های برون‌مرزی صداوسیما یا بی‌خبرند و یا سهل انگار.

وی تأکید کرد: ما در آستانه روز قدس شاهد اتفاقی تلخی‌ایم و یکی از اصلی‌ترین شبکه‌های جهان عرب که روی ماهواره یوتل‌ست دریافت می‌شد قطع می‌شود. الکوثر یکی از شبکه‌های برند معاونت برون مرزی است و برنامه «مفازا» در ماه رمضان برند این شبکه بود که شرکت‌کنندگانی از نقاط مختلف جهان به صورت تصویری در این برنامه ظاهر شدند. این شبکه به عنوان پرچمدار جمهوری اسلامی ایران بود و امیدوارم مشکلات حل شود.

جبلی خاطرنشان کرد: امیدوارم شاهد کم شدن مشکلات رسانه ملی باشیم. ما تلاش داریم توضیح دهیم به نهادهای تصمیم‌گیر که اهمیت رسانه‌های بین‌المللی و برون مرزی در چیست.

وی در عین حال تأکید کرد تحت هیچ شرایطی اجازه نمی‌دهیم پرچم رسانه‌ای انقلاب پایین بیاید و اگر حتی کورسویی از چشم‌انداز فعالیت‌های رسانه‌های برون‌مرزی هم روشن باشد، قطعاً ما ایستادگی می‌کنیم و این مشکلی هم که پیش آمده است را پیگیری می‌کنیم تا حل شود.

جزئیات قطع شبکه الکوثر از یوتل‌ست

شرکت ماهواره‌ای یوتل‌ست امروز پخش شبکه الکوثر را به بهانه بدهی‌های انباشته سازمان صدا‌وسیما به این شرکت ارائه خدمات ماهواره‌ای قطع کرد. پخش شبکه عربی زبان بین‌المللی الکوثر روی ماهواره یوتل‌ست امکان دسترسی مخاطبان در کشورهای عربی منطقه در غرب آسیا و شمال آفریقا را به برنامه‌های این شبکه فراهم می‌کرد.

با توقف پخش شبکه الکوثر روی ماهواره یوتل‌ست این شبکه در حوزه عربی غرب آسیا و شمال آفریقا قابل دریافت نیست.

معاونت برون‌مرزی رسانه ملی مدت‌هاست هشدار داده انباشت بدهی ارزی به شرکت‌های ماهواره‌ای سایر شبکه‌های برون مرزی جمهوری اسلامی ایران را نیز در آستانه توقف پخش قرار داده است.

مدیرکل روابط عمومی رسانه‌ملی پس از توقف پخش الکوثر روی یوتل‌ست اعلام کرد: یکی از مهم‌ترین شبکه‌های جبهه رسانه‌ای مقاومت در حالی قطع می‌شود که چند ماه است همه مراحل قانونی برای تخصیص بودجه ارزی طی شده و همه مخاطرات آن برای مسئولان اجرایی توضیح داده شده است.

علی حسینی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php74) in Unknown on line 0