چرا شبکه ورزش، باید شبکه بعدی باشد که HD می شود؟

 چرا شبکه ورزش، باید شبکه بعدی باشد که HD می شود؟

اولین شبکه تلویزیونی تخصصی ورزش صداوسیما از سال ۱۳۹۱ آغاز بکار کرد. شبکه‌ای که قرار بود از بدو افتتاح با کیفیت HD پخش شود. کاری که تاکنون و پس از هشت سال همچنان محقق نشده است!

در طی هشت سال گذشته همیشه دغدغه ورزش دوستان این بوده که مسابقات ورزشی را با کیفیت بالاتر تماشا کنند. مخصوصا فوتبال که وزنه پخش زنده آن نسبت به سایر ورزش ها بیشتر است. ما در این مطلب قصد تحلیل این را داریم که چرا شبکه ورزش در ابتدا با کیفیت HD پخش نشد؟ و چرا حال این شبکه باید اولویت ‌اول برای ارتقای کیفیت باشد؟

چرا شبکه ورزش بصورت HD افتتاح نشد؟

همیشه این سوالی بود که ذهن همه ما را در طی این سال‌ها به خود مشغول کرده بود اینکه چرا با اینکه مسئولین بارها تاکید داشتند که شبکه ورزش با کیفیت hd افتتاح می شود اما هیچ گاه این ‌اتفاق عملی نشد. یکی از دلایلی که می توان به آن استناد کرد این است که مدیران وقت یعنی آقای ضرغامی و دارابی اطلاع دقیقی از کیفیت hd نداشتند، شاید فکر می‌کردند اگر شبکه ای به صورت دیجیتالی راه اندازی شود، آن شبکه به صورت hd در حال پخش است!

ورزش اچ‌دی فعلا نه!

هیچگاه مدیران تلویزیون دلیل اینکه شبکه ورزش به صورت hd پخش نشد را نگفتند اما شاید تحریم‌ها و عدم خرید برخی تجهیزاتی که مد نظر مدیران بود یکی از دلایلی باشد که شبکه ورزش سیما با کیفیت SD و نسبت ابعاد ۴:۳ راه اندازی شد.

پای یک شرکت خارجی در میان است

گفته می شد که شبکه ورزش سیما با همکاری یکی از مدیا های آلمان در حال راه‌اندازی است در همان بحبوحه ناگهان خبر رسید که این شرکت دیگر به دلایل نامعلوم قادر به همکاری با صدا و سیمای ایران نیست و ایران را ترک کرده است. احتمالا قرار بوده شبکه ورزش با کیفیت hd با همکاری این شرکت راه اندازی شود و پس از ترک این شرکت این کار متوقف شده و صداوسیما نیز توان راه اندازی این شبکه را با این کیفیت ندارد.

فرستنده سوم نباشد،شبکه ورزش HD هم در کار نیست!

یکی از دلایل دیگر که شاید آن باعث این شد که شبکه ورزش با کیفیت hd راه اندازی نشود، نبود فرستنده سوم در آن تاریخ در سراسر کشور باشد. اگرچه تا آن تاریخ تعداد شبکه های تلویزیونی جدید صدا و سیما خیلی کمتر از حال بود اما سازمان صدا و سیما تصمیم داشت بر تعداد شبکه ها بیفزاید و با این حال شبکه ورزش جای چهار شبکه SD را در فرستنده دوم ‌می‌گرفت.

اگرچه این موضوع کاملاً از نظر ما رد می‌شود چرا که شبکه ورزش با نسبت ابعاد ۴ به ۳ پخش میشد. پس اگر شبکه‌ای آمادگی پخش اچ دی را داشته باشد و صرفاً پهنای باند لازم را نداشته باشد باید با ابعاد ۱۶ به ۹ و با رژی پخش hd همراه باشد. چیزی که در شبکه ورزش یافت نمی شد.

سختی کار با HD و نداشتن آگاهی

یکی از دلایل دیگری که می توان به آن اشاره کرد، آشنا نبودن مدیران و پرسنل شبکه جدید ورزش با رژی و تجهیزات hd بود چرا که با این کار امکان بروز گاف را داد و به همین دلیل سازمان از پخش اچ دی این شبکه منصرف شده است، البته این دلیل قانع کننده ای نیست چرا که میشد پرسنل را تا قبل از آغاز به کار با تجهیزات جدید آشنا کرد و به آنها آموزش داد.

چرا شبکه ورزش باید اولویت اول برای ارتقای پخش به HD باشد؟

حالا بیایید با هم بررسی کنیم که چرا شبکه ورزش باید شبکه بعدی باشد که به کیفیت HD ارتقا پیدا می کند. پخش زنده ورزش های روز که تمامی آنها سورس با کیفیت HD و یا حتی UHD 4K را دارند، کار شبکه ورزش را برای تامین محتوای hd راحت‌تر می‌کند.

HD را در مسابقات ورزشی، راحت می‌توان پیدا کرد

تقریباً تعداد مسابقات ورزشی روز دنیا که با کیفیتی پایین تر از hd ضبط و پخش می شوند، نزدیک به صفر است چرا که جهان در حال برنامه ریزی برای کوچ به سمت uhd ۴k است. طبق خبرهای منتشر شده سازمان رادیو و تلویزیون ژاپن بنا دارد که المپیک ۲۰۲۰ را با کیفیت خیره کننده UHD 8K پخش زنده کند.

آبرو ریزی جهانی، المپیک با طعم SD !

حال شما فرض کنید که بیماری ‌کرونا نبود و المپیک در تاریخ خودش آغاز به کار می کرد! ژاپن با غرور به پخش ۸K می پرداخت، رسانه های قدرتمند با افتخار ۴K پخش می‌کردند و رسانه های معمولی جهان با کیفیت Full HD اقدام به پخش رویدادها می‌کرد و اینجا در ایران صداوسیما با کیفیت SD عرض اندام ‌می‌کرد:)

واحدسیار‌های از رده خارج مراکز، بلای جان HD

شاید با خود بگویید که خوب همچنان بسیاری از مراکز استان‌ها و مخصوصاً در هنگام پخش مسابقات فوتبال لیگ برتر تصاویر استادیوم ها به صورت sd یا حتی پایین تر از آن ارسال می شود، اما باید توجه داشت که صرفاً به خاطر تعدادی پخش زنده داخلی نمی توان ارتقای های یک شبکه را به تعویق انداخت. می بایست مراکز تجهیزات خود را ارتقا دهند تا شبکه ورزش مشکلی بابت پخش محتوای آنها نداشته باشد.

خنده دار است که در قرن ۲۱ همچنان مراکز استانها با شیوه منسوخ ۴ به ۳ و کیفیت SD اقدام به ضبط و پخش مسابقات ورزشی می کنند درحالی که همیشه در جهان کیفیت بالای ضبط صدا و تصویر در مسابقات ورزشی حائز اهمیت است.

HD در جام‌ جهانی فوتبال و در ایران

بحث اهمیت بالای کیفیت صدا و تصویر در پخش مسابقات ورزش مطرح شد بد نیست نگاهی داشته باشیم که کیفیت hd از چه سالی در ورزش نمود پیدا کرده است.

اگر شما نگاهی به تصاویر آرشیوی مسابقات جام جهانی فوتبال داشته باشید می بینید که از سال ۲۰۰۶ به صورت رسمی کیفیت ضبط و پخش این سری از مسابقات با کیفیت hd انجام شد این در حالی است که پخش آزمایشی اچ دی در سازمان صدا و سیمای ایران هشت سال بعد!! در سال ۲۰۱۴ و همزمان با جام جهانی فوتبال ۲۰۱۴ آغاز شد. اولین شبکه ای که به صورت رسمی به کیفیت hd ارتقا پیدا کرد شبکه مستند سیما بود که دو سال بعد در ۲۰۱۶ بصورت سراسری به HD ارتقا پیدا کرد.

وضعیت شبکه ورزش در بین همسایه ها

هم اکنون وقتی نگاهی به شبکه های ورزشی همسایه و نه پکیج های قدرتمند بین اسپرت و غیره کنیم، می‌بینیم که با کیفیت اچ دی در حال پخش هستند. نمونه های آنها را می توانیم در شبکه های ورزشی افغانستان و عراق ببینیم.

حرف آخر

در پایان امیدواریم که سازمان صدا و سیما با اولویت بندی درست و طبق خواسته مخاطبان شبکه ورزش را به بهترین کیفیت در دسترس مخاطبان قرار دهد. البته این انتظار می رود که این اتفاق در آینده نزدیک انجام شود چرا که رفته رفته کیفیت فول اچ دی هم در حال منسوخ شدن است.

علی حسینی

5 نظرات

  • صدا و سیما یک مجمع الجزایره، که هر جزیره یک حاکم داره، پیوند بین اینها نهادهای بالادستی هستند که از روی عمد ترجیح میدهند با پراکنده کردن قدرت در بخش های مختلف به اهداف خود برسند، بدنه اصلی و پرسنل هم که نقش سیاهی لشکر را دارند، این وسط شفاف نبودن ساختار، باعث شده که این سازمان عریض و طویل و فرسوده به بهانه درآمد زایی تبدیل به یک کازینو یا قمارخانه شود، به بهانه های مختلف شرکتهایی به نام دانش بنیان، یا همان ستاره مربع های سابق با شکلی جدید، درآمدی مولتی میلیاردی کسب میکنند که مبلغی هم بنام حمایت و درآمد زایی به سازمان تعلق میگیره، پشت پرده این پولهای نامشروع، به خیلی جاها میرسه و نقش تعیین کننده در مناسبات امروزه اون سازمان داره، در ظاهر فردی بنام علی عسکری ریاست را بعهده دارد ولی در باطن فقط امور اداری و روتین مدیریتی را انجام میدهد و دستورات از نهادهای بالادستی امنیتی و متصل به هسته اصلی قدرت صادر میشود که متاسفانه، به هیچ نهاد ناظر و قانونی و قضایی، پاسخگو نیست.
    از چنین سیستم معیوب و فاسد با هزاران کارمند اضافه و مخارج غیر شفاف و غیر حرفه ای باضافه مدیریت سنتی و غیر علمی ، چه انتظاری میشه داشت؟

  • شبکه ورزش کی اچ دی می شود؟

  • سلام. چرا شبکه ورزش اچ دی نشد زمان دقیق را بگویید

    • سلام. خبری هم نبود که شبکه ورزش اچ دی بشه. به محض اینکه خبر تازه ای در اینباره بدست مون برسه اطلاع رسانی میکنیم

  • شبکه اچ دی ورزش رو جایگزین شبکه تماشا کنند که کاری جز پخش سریال های تکراری مثل جومونگ و… نداره. من خودم فوتبال ها رو از شبکه های لهستان، تاجیکستان و… می‌بینم. بهترین کیفیت بدون تاخیر چند ثانیه ای و سانسور!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.