کدک HEVC چیست و چگونه کار می‌کند؟

 کدک HEVC چیست و چگونه کار می‌کند؟

کدک HEVC چیست و چگونه کار می‌کند؟

پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید

برای عضویت در کانال تلگرامی ما کلیک نمایید

کانال تلگرامی موزیک ما رو دنبال کنید

این روز‌ها بازار خرید و فروش گیرنده‌های دیجیتال HEVC داغ شده و صبحت‌ها درخصوص پخش شبکه‌های صداوسیما بااین کدک HEVC زیاد شده است. در این مقاله به توضیح ساده نحوه عملکرد فرمت ویدیویی کدگذاری پربازده یا HEVC/H.265 می‌پردازیم و از دلایل اهمیت آن در صنعت فناوری رسانه می‌گوییم. در ادامه همراه ما باشید.

استفاده از تلوزیون‌های با ابعاد بزرگ و FULL HD روزبه‌روز در حال گسترش است و میل به تماشای شبکه‌ها با کیفیت HD افزایش می‌یابند؛ اما پخش شبکه‌های تلویزیونی باکیفیت HD بر بستر برودکست فضای زیادی اشغال می‌کند و این نگرانی را برای توسعه شبکه‌های اچ‌دی برای مسئولان فنی صداوسیما ایجاد می‌کند.

 خوشبختانه توسعه یک فناوری درحال تغییر این وضعیت است. این فناوری با نام کدگذاری ویدیویی پربازده یا HEVC/H.265 شناخته می‌شود.

البته این فناوری هنوز آن‌طور که باید فراگیر نشده؛ اما به‌تدریج در حال شناخته شدن است.

نحوه‌ عملکرد این فناوری چگونه است و چرا تا این حد در مورد ویدیوهای ۴K اهمیت دارد؟

 • *استاندارد فعلی AVC/H.264

وقتی از طریق گیرنده یا تلویزیون دیجیتال به تماشای شبکه‌های تلویزیونی می‌پردازید، حجم دیتای این شبکه مشابه نسخه‌ خامی نیست که در اتاق پخش(رژی) وجود دارد. برای این که حجم شبکه‌های تلویزیونی متناسب با ظرفیت فرستنده‌ها باشد، باید ویدیو را فشرده کرد‌. کدگذاری پیشرفته‌ ویدیو یا AVC/H.264، در حال حاضر متداول‌ترین استاندارد فشرده‌سازی است و از طریق روش‌های مختلف، حجم فایل‌های ویدیویی را کاهش می‌دهد.

کدگذاری پیشرفته‌ ویدیو، در هر فریم به دنبال نقاطی می‌گردد که تقریباً همرنگ هستند. برای مثال در عکس زیر، بیشتر بخش‌های قسمت بالای عکس که به آسمان مربوط می‌شود، آبی‌رنگ است. الگوریتم فشرده‌سازی، تصویر را به بخش‌هایی که به آن ماکروبلاک گفته می‌شود، تقسیم می‌کند و به جای اینکه رنگ هر پیکسل را جداگانه ذخیره کند، رنگ همه‌ بخش‌های بالایی عکس را آبی در نظر می‌گیرد. این کار نسبت به ذخیره‌سازی رنگ تک‌تک پیکسل‌های یک فریم بسیار کارآمدتر است و حجم نهایی فایل را کاهش می‌دهد. به این روش، فشرده‌سازی درون فریمی می‌گویند. درواقع در این شیوه، فشرده‌سازی اطلاعات بر اساس هر فریم صورت می‌گیرد. 

http://uupload.ir/files/eqtg_53f3ef18-65b6-4f5c-814e-3ce526ae2d84.jpg

کدک H264 همچنین از روش فشرده‌سازی بین فریمی هم استفاده می‌کند. الگوریتم فشرده‌سازی در این روش، با بررسی چندین فریم، به متحرک یا ثابت بودن بخش‌های مختلف فریم‌ها پی ‌می‌برد. به‌عنوان مثالی دیگر، تصویر زیر از فیلم کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی را در نظر بگیرید. در این تصویر پس‌زمینه تغییر چندانی نمی‌کند و تفاوت فریم‌ها در چهره و بدن آیرون‌من است. درنتیجه الگوریتم فشرده‌سازی، فریم را به ماکروبلاک‌هایی تقسیم می‌کند و با توجه به اینکه این بخش‌ها در ۱۰۰ فریم تغییر نمی‌کنند، به‌جای ۱۰۰ بار ذخیره‌سازی کامل هر فریم، تنها بخش‌های ثابت آن را تکرار می‌کند. این شیوه حجم فایل را به شکل چشم‌گیری کاهش می‌دهد. 

http://uupload.ir/files/yf3t_989a1c10-d48e-4a0f-82ed-01a4bb10c665.gif

این‌ها تنها دو مثال بسیار ساده برای توضیح شیوه عملکرد AVC/H.264 بودند. هدف اصلی فناوری AVC/H.264 کاهش حجم فایل‌ها بدون قربانی کردن کیفیت نهایی تصویر است. باید توجه داشت که هر فایل ویدیویی با فشرده‌سازی بیش از حد، دچار کاهش کیفیت می‌شود و هرچه الگوریتم‌های فشرده‌سازی هوشمندانه‌تر طراحی شده باشند؛ امکان فشرده‌سازی فایل‌ها تا جای ممکن مقدور می‌شود.

 • *فشرده‌سازی کارآمد ویدیوها به وسیله HEVC/H.265

کدگذاری ویدیویی پربازده که با عنوان HEVC یا H.265 هم شناخته می‌شود، الگوریتم‌های پیش از خود را تکامل بخشیده است. این روش برای فشرده‌سازی کارآمد‌تر ویدیوها، بسیاری از شیوه‌های AVC/H.264 را به شکل بهینه‌تر استفاده می‌کند. برای مثال هنگامی که AVC در فریم‌های متعدد به دنبال تغییرات می‌گردد، این ماکروبلاک‌ها با شکل‌ها و اندازه‌ مختلف، حداکثر می‌توانند تا سقف ۱۶ در ۱۶ پیکسل باشند؛ اما در HEVC اندازه‌ این بخش‌ها تا ۶۴ در ۶۴ پیکسل افزایش یافته است. با این شیوه الگوریتم تعداد بخش‌های کمتری را ذخیره می‌سازد و این باعث کاهش اندازه‌ ویدیوی نهایی می‌شود. 

توضیحات ارائه‌شده تنها بخشی از عملکرد HEVC را تشریح می‌کنند؛ با بیان این مقدمات اگر بخواهیم به نتیجه خروجی این الگوریتم نگاهی داشته باشیم، باید گفت که HEVC قابلیت کاهش حجم فایل‌ها تا دو برابر بیشتر از AVC و حفظ کیفیت تصویر در همان حد را دارد. این موضوع به‌خصوص در مورد ویدیوهای ۴K، از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا با استاندارد AVC حجم این ویدیوها بسیار زیاد می‌شود. HEVC باعث می‌شود مشکل کمبود فضای فرستنده‌های تلویزیونی برای پخش شبکه‌های HD را تا حد زیادی حل شود.

درحال حاضر در استان‌های تهران، اصفهان ،شهرستان میانه استان آذربایجان شرقی و شهرستان‌های کرمان، شبکه‌های امید، ایرانکالا، شما، سهHD و تماشا HD بصورت HEVC پخش می‌شوند و قرار است در شهرستان‌های بیشتری نیز پخش شود. تکنولوژی امری پایان ناپذیر است، باید قدم به قدم همراه آن حرکت کرد وگرنه خیلی از آن عقب خواهیم افتاد.

سازمان صداوسیما درحال حاضر یا مشکلاتی که می‌گوید روبروست، به نظر تنها راهی که می‌تواند شبکه‌های HD را گسترش دهد، استفاده از این کدک فشردگی است تا بتواند با فرستند‌ه‌های کمتر، شبکه‌های HD بیشتری را توسعه دهد.

مخاطبان شبکه‌های تلویزیونی، برای دریافت شبکه‌های HEVC، به گیرنده‌های دیجیتالی جدید DVBT2 HEVC نیاز دارند تا نه‌تنها از پخش ویدیوهای HEVC خود؛ بلکه از پخش شبکه‌های تلویزیونی بصورت HEVC نیز پشتیبانی کند.که می توانند با آن ها در این لینک مطالعه نمایند.

در پایان امیدواریم که مخاطبان خودشان را با فناوری های جدید وفق داده تا صداوسیما در این زمینه با پشتوانه قدم بردارد

شما می توانید با مراجعه به کانال تلگرامی ما از آخرین اخبار سینما ، تلویزیون ، بازی ها و … اطلاع پیدا کنید

برای عضویت در کانال تلگرامی ما کلیک نمایید

پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید

علی حسینی

99 نظرات

 • با سلام،الان شبکه هایی که بصورت HEVC شده اند فقط صدا دارند،بازگشایی هم نمیشه انجام داد و تصویر را آورد
  لطفاً راهنمایی کنید..

  • سلام. حتما حتما حتما باید از گیرنده دیجیتال HEVC/H265 استفاده کنین وگرنه تصویر رو ندارید و فقط صدا دارید

   • سلام تلوزیون من اسمارت۴kال جی هست ولی فقط صدا داره چرامگه ۴kپشتیبانی نمیکنه

    • سلام. علاوه بر فورکی باید از فناوری hdr هم پشتیبانی کنه

    • سلام. فقط بعضی ازتلویزیونها (که تعدادی شون هم ال جی هستند) از قابلیت Hevc با نرخ ۱۲۰ هرتز پشتیبانی می‌کنند. دوباره جستجو کانال را بزنید، اگر نشد چاره ای جز خرید گیرنده دیجیتال جدید (که آن هم باید دارای این قابلیت باشه) ندارید. HEVC، ۱۰ bit.

   • تلویزیون ۴k samsung هم hevc هم dvbt2 ساپورت میکنه ولی شبکه های اچ دی جدید تصویر داره صدا داره اما بهم ریخته و پرش تصویر داره از آنتن اینام نیست.خدایی دیگه آخرش.(ایستگاه دیجیتال رشت)
    راه حلش چیه؟؟؟

 • با سلام
  میخواستم بدونم چرا خیلی از کانال ها دو شبکه HD و HEVC ( برخی مثل شبکه ۳ حالت معمولی هم داره) دارند ،و چرا برخی از شبکه های HEVC پرش تصویر دارند ، و اینکه تاریخچه شبکه یعنی همون برنامه زمانی که میتونیم باهاش ببینیم برنامه ها کی شروع میشوند و تمام میشوند ،چرا شبکه های HEVC ندارند

  • سلام.
   در نسخه HEVC تصویر بخاطر بیت ریت بالاتر بسیار باکیفیت تر هستن. تا جایی که اطلاع دارم و در تهران شاهد اون هستیم شبکه های HEVC پرش تصویر ندارن و EPG این شبکه ها بزودی و پس از رسمی شدن این فرستنده برقرارمی شود.

   • سلام. بنده هم همین مشکل رو دارم. شبکه های hd جدید رو که میاره بعد از ۵ ثانیه تصویر شروع به پرش میکنه. درحالیکه HD های قبلی بدون مشکل پخش میشن

  • سلام شبکه تماشا فقط صدا دارد تصویر ندارد مشکل چیست راهنمایی کنید؟؟؟؟؟؟

   • سلام. لطفا از گیرنده hevc استفاده کنید

    • منم دقیقا همین مشکلو دارم فقط تصویر ندارم صدارو به وضوح دارم

 • واقعا برای صدا و سیما متاسفم ….
  هر روز یک چیزی جدید مگه ملت پول اضافه دارند هر روز یک گیرنده جدید بخرند . مگر چند در صد مردم ایران تلویزیون ۴k دارند ؟
  تازه گیرنده دیجیتال DVB-T2 خریدم . فقط صدا دارم و نه تصویر ! واقعا خنده دار کار های صدا و سیما !
  این صدا و سیما که من میشناسم ۶ ماه بعد HEVC رو کنسل میکنه میاد از H.266 استفاده میکنه و میگه مردم گیرنده جدید بخرند !

  • و کاش حداقل اومده سمت این فرمت تعداد زیاد شبکه اچ دی میکرد که بصرفه.

   • سلام، ببخشید من یه تلویزیون سامسونگ دارم که داخلش گیرنده هم داره وقتی می خواستم شبکه های جدید اچ دی رو دریافت کنم و جستجو کردم هیچ کدوم از شبکه های جدید اچ دی رو نیاورد، میشه بفرمایید باید چیکار کنم

 • اجازه دارم نوشته رو توی سایتم بزارم؟

  • با ذکر منبع در آخر چرا که نه بفرمایید

 • سلام شبکه های HEVC در شیراز دریافت میشن؟؟

  • سلام. متاسفانه زمان دقیقی نداره اما بمرور در اکثر شهرها قابل دریافت میشه.

 • سلام.ببخشید دیجیتال ما مدل دنای DV3T2 هستش.امروز کانالای تماشا و امید و که hevc شدن نمیاره.درحالی که این جزو اون دیجیتالاسات که این شبکه هارو میگیره.میشه راهنماییم کنین چیکار کنم

  • سلام در تلگرا م پیام بدید

 • این موضوع یکی از موضوعات موردعلاقه منه ❤️❤️❤️

  Iran Pack

 • سلام دوستان تلویزیون ما سامسونگ هست و خودش روش دیجیتال داره و با یک انتن با جستجو کانال ها رو میاره خواستم بدونم جدیدا که میخواد شبکه های HEVC بیاد روی تلویزیون ما میگیره چون شبکه های اچ دی حال حاضر رو میگیره چون چند شبکه اچ دی جدید میاد میخواستم بدونم نیاز به کد HEVC نیست؟

  • سلام. باید فایل hevc رو روی تلویزیون تون تست کنید چون شبکه های اچ دی جدید hevc هستن و با اچدی های قبلی متفاوت هستن

 • سلام تلویزیون بنده ال جی هستش و روی خودش گیرنده دیجیتال داره و بعد از کانال یابی فرمتهای جدید رور پیدا کرده ولی فقط دارای صدا هستن آیا بنده باید اقدام به تغییر و یا تنظیم خاصی بزنم؟ چون یک فایل با فرمت hevc رو دانلود کردم و از طریق تلویزیون پخش کردم به راحتی و با کیفیت بالا هم صدا و هم تصویر موجود بود ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • سلام. وقت بخیر. اگر روی فلش پخش کرد یک تماس با پشتیبانی شرکت سازنده تلویزیون تون بگیرید و بگید این مشکل رو شاید با دادن اپدیت مشکل رفع شد

   • جناب حسینی میشه فقط بفرمایید چطور میشه شبکه ۳ hdقدیم رو گرفت ولی همزمان شبکه های hd جدید فقط صدا داشته باشه . مگر فرمت ها با هم فرق می کنه؟

  • تلویزیون من یک برند ایرانی است وبسیار خوشحالم از انتخابم چون تمام کانالهارا باهر فرمتی رانمایش میدهد.موقع خرید قیمتش نصف ال جی وسامسونگ همتراز بود

 • سلام وقت بخیر ببخشید گیرنده دیجیتال تلویزیون که فرمت hevc پخش کنه معرفی میکنید و اینکه کنترلش همه جهته کار کنه و مشکلی نداشته باشه، خودم چند برند دیدم مثل دنای ، پرو ویژن، مکسیدر، استارست، ولی تاحالا نداشتم نمیدونم کدوم یکی کیفیت ساخت بهتری دارن و گیرندگی قویتری دارن، آنتنم هم آنتن حرفه ای بوستردار فرایاب است که خودش hevc است و قویه، ممنون میشم راهنمایی کنید بابت انتخاب بهترین گیرنده دیجیتال تلویزیون hevc

  • الان از امروز راه اندازی شد و من رفرش کردم کانال یابی رو فقط صدا اومد
   از کجا بفهمم که تلویزیونم hevc رو پشتیبانی میکنه؟

 • ببخشید یه سوال دیگه ای داشتم مثلا شبکه های ۱و۲ sdروی کانال ۳۸ است و نمایش و آی فیلم روی کانال ۴۴ است، شبکه تماشا روی کانال ۳۳ بود که با این تغییرات کلا سیگنال و غیره دیگه ندارم، الان دستگاه گیرنده دیجیتال تهیه کنم بازم روی کانال ۳۳ است یا اذغام شده با کانال ۳۸و۴۴ شده مثلا sd,hd

 • تلویزیون من یک برند ایرانی است وبسیار خوشحالم از انتخابم چون تمام کانالهارا باهر فرمتی رانمایش میدهد.موقع خرید قیمتش نصف ال جی وسامسونگ همتراز بود

 • سلام.من تا دیروز میتونستم از شبکه سه اچ دى استفاده کنم ولى از امروز شبکه هاى اچ دى رو فقط صدا دارم؟این یعنى تلوزیونم hevc نیست؟

  • سلام. بله دقیقا.
   ناچار به تهیه گیرنده HEVC هستید

 • سلام
  من تلویزیون سامسونگ دارم و گیرنده دیجیتال داخلی داره، شبکه جدید(تستی ۴k) صدا و سیمارو بدون مشکل پخش می کنه ولی امروز که شبکه های جدید صدا و سیمارو روش سرچ کردم متاسفانه این چندتا جدیدارو که HD هستن با پر پر پخش میکنه. وقتی کانال عوض میکنم اولش درسته ولی حدود ۱۰ ثانیه بعد کلا پر پر میزنه.
  میشه راهنمایی بفرمایید؟
  ممنونم

  • سلام. نکته بسیار مهمی فرمودید بررسی میکنیم اگر ایراد از شبکه ها بود بهشون اطلاع میدیم

   • ممنون میشم به من هم اطلاع بدین.

    • باسلام بنده تلویزیون ایرانی tclدارم قبلا شبکه های hdمیگرفت الان بااین شبکه های جدیدجستجوزدم فقط صدادارن بدون تصویرلطفاراهنمایی کنیدچکاربایدبکنم

   • با سلام
    بنده هم دقیقا همین مشکل پرش تصویر شبکه های جدید رو دارم ولی شبکه ۴K رو بدون مشکل دریافت میکنم

  • با سلام
   بنده هم همین مشکل رو دارم
   شبکه های hd جدید، بعد از چند ثانیه دچار پرش می‌شود درحالیکه شبکه ۴K رو بدون مشکل دریافت میکنیم.

  • من هم این مورد رو دارم ، دلیل اش هم تفاوت توی ۱۰۸۰p و ۱۰۸۰i هست. قبلی ها I بودن و جدیدها P
   Interlaced , progressive
   امیدوارم بشه با آپدیت کردن درستش کرد.

  • سلام
   منم دقیقا مشکل شما رو دارم

  • دقیقاً منم همین مشکل را داشتم
   ولی الآن دیگه اون شبکه ۴k رو نمیگیره

 • ما ی هفته نیست دستگاه دنای خریدیم
  برای ما Hevc بود الان سرچ کردیم hevc شد HD بعد اصن نشون نمیده چ کنیم؟؟

  • سلام مشکلی نداره تا فردا درست میشه

 • سلام مدل تلویزین ما
  LG SMART TV – LN575 هست
  ایا HEVC رو داره؟
  قبلا شبکه ۳ اچدی رو میگرفت!
  حتی فیلم های فول اچدی رو هم پخش میکنه!

 • سلام.
  من فایل HEVC رو دانلود کردم. روی فلش بدون مشکل پخش شد. تلویزیون فول اچ دی هست. اما برای شبکه های HEVC فقط صدا میاره؟ باز باید گیرنده H265 بگیرم؟
  ممنونم

 • با سلام
  بعداز جستجوی شبکه ها رادیویی و تلوزیونی کانال ها ذخیره نمی شوند.

 • وقتی اکثر مردم تلویزیون هایی دارند که فرمت hd avc رو پشتیبانی میکنه
  اینکه یه دفعه از sd بپریم به hd h265 و مردم رو وادار کنیم که تلویزیونشون رو عوض کنن یا ستاپ باکس جدید بخرن
  یک اپگرید بی فایده و هزینه بر است

  من مخالفی با پخش جدید و حتی ۴ کی ندارم. اما الان تلویزیون من اچ دی ساپورت هست منتها باید توش اس دس ببینم

  اگه قرار بود از اس دی پشتیبانی بشه ، باید از اچ دی h264 هم پشتیبانی میشد
  ۷۰ ۸۰ درصد مردم تلویزیون هایی دارند که در بهترین حالت h264 رو ساپورت میکنه
  این کادوی صدا سیما بیشتر برای مردم هزینه داره تا فایده

 • سلام. تلویزیون ما هوشمنده و بعد از کانال یابی مجدد کانال های HD رو پیدا کرده ولی فقط صدا رو پخش میکنه!! چطوری باید بفهمم تلویزیون فرمت HEVC ر پشتیبانی می کند.

 • با سلام. من تلویزیون ال جی هوشمند دیجیتال دار با قابلیت HEVC دارم. شبکه های HD رو که سرچ میکنم با وجود آنتن و سیگنال فول به صورت پارازیتی نشون میده. مشکل چیه؟

 • سلام منهم دقیقا همین مشکل رو دارم تا ۱۰ ثانیه خوب نشون میده بعدش تصویر پرش پیدا میکنه

 • سلام. من‌ اون فیلم‌ آزمایشی‌ که گفتین‌ رو تو فلش‌ زدم‌ تی‌وی‌ فقط‌ صداش‌ پخش‌ شد؛ الان‌ این‌ یعنی‌ چی؟ تی‌وی‌ ما‌ شبکه‌های‌ hd رو دریافت‌ نمیکنه؟
  اینم‌ بگم‌ قبلا‌ شبکه‌سه‌اچ‌دی‌ رو بی‌نقص‌ نشون‌میداد.

 • تنها شبکه ای که میدیدیم مستند بود که اونم از امروز SD شد. مگه چند درصد از مردم تلوزیون رده بالا دارن یا توانایی خریدش رو دارن؟ تلوزیون ما پرچمدار سامسونگ در سال ۲۰۱۳ بود و هفت ساله داره کار میکنه و فیلمای فول اچ دی زیادی رو باهاش دیدیم. ولی چون از hevc پشتیبانی نمیکنه باید شبکه مستند رو هم SD ببینیم. بابا هنوز تو سایتای دانلود فیلم هم HEVC هنوز کامل جا نیفتاده و همیشه کنارش نسخه AVC رو هم قرار میدن. بعد صداوسیمای ما یهو تصمیم میگیره از SD به HEVC جهش بکنه. یه سوالی که برام پیش اومده اینه که گفتین AVC کردن شبکه ها مشکلات داشت. دقیقا چه مشکلی؟

  • منظور کمبود پهنای باند درصورت استفاده از avc بود

 • سلام من هم از تلویزیون full hd استفاده می کنم ولی از روزی که چند شبکه دیگه اچ دی شدند الان دیگه اچ دی ها رو مثل قبل نمیاره

 • با سلام و خسته نباشید .تلویزیون من سامسونگ مدل mu7980 هست و تو توضیحاتش پشتیبانی از ۴kرو هم نوشته .دوباره کانال یابی کردم اما تغییر خاصی در کیفیت کانال مشاهده نکردم .ممنون میشم راهنمایی بفرمایید که آیا با این دستگاه میتونم شبکه های اچ دی رو ببینم یا نه .ممنون

 • من هم مشکل پرش در شبکه های hevc دارم فقط شبکه ۳ hevc این مشکل را ندارد مثلا زیرنویس شبکه خبر را اصلا نمیشه خواند ساکن اصفهان هستم

 • تلویزیون من ایکس وییژن هست تو مشخصت نوشته فرمت پخش تصویر: H.265/H.264/MPEG1.2.4/WMV/VC1/XviD/VP8
  قبلا hd ها رو نشون میدا ولی الان با جستجو فقط اسم hd های جدید اومده بدون صدا و تصویر. بنظرتون پشتیبانی نمیکنه؟

 • آقا این چه مسخره بازی من شبکه سه اچ دی و تماشا اچ دی داشتم و اوضاع خیلی خوب بود جست و جو کردم الا سه اچ دی نمیاره عجب گیری کردیم آقا ما نخواستیم اچ دی کنید. حداقل اون دو تا شبکه رو درست کنید اخه درک ندارن مسئولین که شاید یه نفر پول نداشته باشه دم به دقیقه تلوزیون عوض کنه.

  • اره بخدا از کجا بیاریم‌ این‌همه‌ پول‌ بدیم‌ ستاپ‌باکس‌ جدید‌ بخریم؟ بنظرم‌ این‌ طرح‌ فقط‌ واسه این بود که بتونن‌ ستاپ‌باکس‌هاشون‌ بفروشن‌ جیبشون‌ پر‌کنن‌ چون‌ میدونستن‌ مردم‌ ستاپ‌باکس‌هاشون‌ قدیمیه.

   • واقعا متاسفم برای صداو سیما ، اومده برای اینکه براش مفت در بیاد و مشکل پهنای باند رو بندازه گردن مردم از این فرمت استفاده کرده یا وجود اینکه این فرمت داره توی آمریکا الان استفاده میشه و ما با اونها فاصله زیادی داریم و اونا اینقدر منطقی هستند که فرمت پنهای باند بالاتر که همونAVC هست را هم همزمان پخش می کنند ولی در ایران به خاطر کم اهمیت بودن مردم فقط HEVC چند روزه از بس توی اینترنت سرچ کردم دیگه همه رو حفظ شدم و فهمیدم صداوسیما فکر مردم نبوده فکر خودش بوده
    یا علی

 • با سلام و خسته نباشید تلویزیون من ال جی مدل lm76100 آیا از فرمت hevc پشتیبانی میکنه ممنون جوابم را بدید

 • سلام خسته نباشید
  ما بعد از عید گیرنده دیجیتال دنای مدلstb96xt2رو خریداری کردیم که روی کارتن نوشته full hdو اینکه شبکه های سه و تماشا و مستند رو هم به صورت hdبدون هیچ اشکالی دریافت میکرد
  امروز صبح بخاطر دریافت بقیه شبکه هاکه تا زه HDشدن جستجوی مجدد کردم و شبکه ها اومدن ولی صدا و تصویر و جود ندارد و مینویسد سرویسی وجود ندارد همچنین یک شبکه هم به نامIRIB UHDهم جدید اومده که همین جمله رو می‌نویسه و صدا و تصویر هم ندارد

  ما در شهرستان نظرآباد استان البرز میشینیم
  میخواستم بدونم که آیا گیرنده ما میتواند شبکه ها رو دریافت کند و این مشکل رفع خواهد شد یا خیر؟

 • تلویزیون ۴k samsung هم hevc هم dvbt2 ساپورت میکنه ولی شبکه های اچ دی جدید تصویر داره صدا داره اما بهم ریخته و پرش تصویر داره از آنتن اینام نیست.خدایی دیگه آخرش.(ایستگاه دیجیتال رشت)

  راه حلش چیه؟؟؟درخواست راهنمایی

 • ((تلویزیون ۴k samsung هم hevc هم dvbt2 ساپورت میکنه ولی شبکه های اچ دی جدید تصویر داره صدا داره اما بهم ریخته و پرش تصویر داره از آنتن اینام نیست.خدایی دیگه آخرش.(ایستگاه دیجیتال رشت))).

  راه حلش چیه؟؟؟درخواست راهنمایی

 • سلام من قبلا شبکه سه اچ دی و تماشا اچ دی رو داشتم از ۹م کلا همه شبکه هام sd شده چیکار باید کنم دوباره اچ دی بشه؟هرچقدر جستوجو میکنم اس دیه کله شبکه هام

 • بابت جوابگویی ممنون

 • سلام من تلوزیون پاناسونیک DX650 با رزولشن ۴K دارم که خیلی قدیمی هم نیست ۲-۳ ساله خریدم و نمیدونم فرمت ارسالی را پشتیبانی میکند یا نه؟
  ضمناْ مگه قرار نشد مراکز استانها برقرار باشه؟ ما کرج هستیم و بعد از چند بار جستجو کانالها هنوز کانال جدیدی اضافه نشده فقط چند تا کانال HD قبلی حذف شده!

 • دوستان الکی سرچ نکنید / فقط تی و ی های ۴k و ۲۰۱۹ به بالا این فرمت رو ساپورت میکنه.این فایل رو دانلود کنید با فلش از تی وی پخش کنید اگه نشون نداد ، تی وی شما فرمت را ساپورت نمیکنه.
  https://uupload.ir/view/krvt_tv1_hd.ts/

 • سلام
  از کجا میتونیم بفهمیم گیرنده ما قابلیت HEVC رو دارد؟

  • سلام نام گیرنده ها در سایت گذاشته شده است

 • باسلام بنده تلویزیون ایرانی tclدارم قبلا شبکه های hdمیگرفت الان بااین شبکه های جدیدجستجوزدم فقط صدادارن بدون تصویرلطفاراهنمایی کنیدچکاربایدبکنم

 • سلام آقای حسینی .من تلویزیونlg دارم و تقریبا جدیده. شبکه ۳ و مستند و تماشا را که چند وقت است. hd شده اند پخش می کند ولی شبکه هایی که از روز ۹ آذر hd شده اند را از جمله. ۳ جدید خیر و فقط صدا دارد. مگر قبلی ها hvec نبوده اند؟ بعد خیلی عجیب است که یک تلویزیون سامسونگ ۹ سال پیش کانال های جدید را پخش می کند. میشه لطفا راهنمایی بفرمایید

 • سلام. تلویزیون ال جی؛ گیرنده DVBt2 داخلی داره. قبلاً شبکه های ۳ و تماشا اچدی میدیدیم الآن همشون پریدن فقط شبکه های اس دی هست و اچدیHEVC که صدا داره تصویر نیست. تو همین سایت گفته شده فایل دانلود کنم داخل فلش بزنم به تلویزیون تست کردم. پخش کرد هم صدا هک تصویر چرا شبکه های تلویزیونی نمیاره خب

 • سلام خسته نباشین
  ی سوال دارم
  تلویزیون ما سامسونگ و فول اچ دی هستش،خواستم بدونم که کانالها رو با کیفیت HD ساپورت میکنه یا خیر؟
  چون من امروز کانالها رو دوباره سرچ کردم چند تا کانال جدید اضافه کرده اما کیفیت HD نبود،لطفا راهنمایی کنید اگه نمیاره چکار باید بکنیم،خیلی ممنون

 • آیا تلویزیونهای h264 فرمت h265 را بعد از چند ثانیه با پرش پخش میکنند یا مشکل جای دیگر است؟

 • در این شرایط اقتصادی سخت چنین کاری جز تحمیل مالی به مردم نمی تواند باشد.حال پشت پرده کدام نور چشمی آقایان قرار دارد که به فکر فروش دستگاه جدید با فرمت جدید افتاده در آینده مشخص میشود
  تا دیروز دستگاه سه تا باکس معمولی قابلیت پخش hd برخی شبکه ها مثل مستند و…داشت اما امروز این دستگاه ها دیگر این قابلیت را ندارند حتی تلوزیون های دیجیتال هم قابلیت دریافت این شبکه ها را ندارند… حماسه ای دیگر از مدیران سازمان صدا وسیما
  رسانه ملی خیلی مخاطب داشت …الان بهش افزوده شد…ظاهرا زندگی شیرین مدیریتی باعث شده که دیگران رو همانند آیننه مثال خود ببیند…دیر نیست که باید کدک مربوطه را برگردانند یا اصلاح به فرمت mp4کنند

 • سلام
  تلویزیون من سامسونگ UHD_ 4K هست قبلا شبکه های HD رو دریافت میکرد ولی الان این شبکه های جدید HD رو رو جستجو میکنم میاره ولی گاهی اوقات تصویر نداره و فقط صدا داره و گاهی اوقات هم که تصویر داره تصویرش لرزش داره و کانال رو عوض میکنم اولش خوبه ولی بعد ۱۰ ثانیه باز به لرزش میرفته، چه باید بکنم درست بشه ممنون میشم راهنمایی کنید

 • سلام تلویزیون من سامسونگ مدل اسمارت تی وی چرا شبکه های جدید اچ دی رو نمیاره ولی شبکه هایی که قبلا اچ دی شدن رو میاره مشکل چیه

  • سلام باید از کدک HEVC پشتیبانی بکند

 • سلام
  ما اصلا شبکه های اچ دی رو هم پیدا نمیکنه
  اصفهان هستم
  تلوزیون هم فول اچ دیه

 • تلوزیون سامسونگ k6850 از تکنولوژی HEVC پشتبانی می کنه؟

  • سلام اگر تصاویر دریافت شود بله

 • به نظر من با این سطح پایین برنامه ها و فیلم های بی محتوای پخش شده از صداوسیما همون ۳ شبکه تلویزیونی با تکنولوژی آنالوگ در باند VHF کفایت میکرد و تا سالهای سال هم قابل استفاده بود.
  دوستان سازمان بهتر است به جای هزینه های گزاف و واردات تکنولوژی روز دنیا ( غربی و غیر بومی ) بروند و روی کیفی سازی برنامه ها و تولیدات خود کار کنند که بیشتر به حال این مملکت سود دارد.

 • با سلام…سوال من اینه که اگه گیرنده دیجیتال مثل مکسیدر از فرمت hevc پشتیبانی کنه کافیه..یا باید تلویزیونم قابلیت پشتیبانی داشته باشه؟ تلویزیون سامسونگ full hd ولی نمیدونم از hevc پشتیبانی میکنه یا نه..فقط گیرنده hevc کافیه؟

 • نود درصد مردم گیرنده معمولی و اچ دی دارند و نمیتوانند کانال های جدید را ببینند
  بفرض هم که گیرنده جدید بخرند که نمیخرند با این گرونی… چه چیز مهمی میخوییید پخش کنید ..خخخخخخخ مسخره اس ملت همین ها هم نگاه نمیکنند و ماهواره با کیفیت فور کی ۴K خریدند… رسانه میلی کلی هزینه الکی کرده که فقط چندتا فیلم سانسور شده با کیفیت پخش کنه .. خوب همه با فیلتر شکن میتونن دانلود کنن دیگه اینهمه هزینه نمیخواد.خخخخخخخ

 • نود درصد مردم گیرنده معمولی و اچ دی دارند و نمیتوانند کانال های جدید را ببینند
  بفرض هم که گیرنده جدید بخرند که نمیخرند با این گرونی… چه چیز مهمی میخوایید پخش کنید ..خخخخخخخ مسخره اس ملت همین ها هم نگاه نمیکنند و ماهواره با کیفیت فور کی ۴K خریدند… رسانه میلی کلی هزینه الکی کرده که فقط چندتا فیلم سانسور شده با کیفیت پخش کنه .. خوب همه با فیلتر شکن میتونن دانلود کنن دیگه اینهمه هزینه نمیخواد.خخخخخخخ

 • با سلام
  گیرنده دیجیتال بنده مکسیدر MX1-T2 هستش که DV3 و H264 داره.آیا با آپگرید کردن دستگاه میشه شبکه های اچ دی جدید را گرفت؟ الان اسم شبکه ها نشون میده ولی صدا و تصویر نداره.حتی اسم برنامه درحال پخش را هم نشون میده.ممنون اگه راهنمایی کنید و در صورت آپگرید شدن فایلش را بزارید
  با تشکر!!

 • میبخشید DVB و H264

 • با سلام
  گیرنده دیجیتال بنده مکسیدر MX1-T2 هستش که DVB و H264 داره.آیا با آپگرید کردن دستگاه میشه شبکه های اچ دی جدید را گرفت؟ الان اسم شبکه ها نشون میده ولی صدا و تصویر نداره.حتی اسم برنامه درحال پخش را هم نشون میده.ممنون اگه راهنمایی کنید و در صورت آپگرید شدن فایلش را بزارید
  با تشکر!!

 • جالبه الان دو یا سه روز کیفیت اون SD هم که با منت میگن گذاشتیم بمونه رو انقدر پایین آوردن و قطع و وصل میشه که دیگه تلویزیونو نمیشه نگاه کرد . خجالت خوب چیزیه به این میگن دزدی تو روز روشن.

 • سلام دستگاه من فرمت h264را پشتیبانی می کند آیا با آبگرد کردن تبدیل به h265 می شود ممنون میشم راهنمائی کنید.

  • سلام. خیر

 • عاااااااااااالی ❤️❤️❤️

  iranpack.net

 • سلام. ممنون از مطلب مفیدتون.
  آیای شما راهکاری برای خروجی گرفتن با فرمت H 265 در نرم‌افزار پریمیر دارید؟ چون گویا نسخه‌های جدید کرک شده و یا ترایل، برای خروجی گرفتن از این فرمت پشتیبانی نمی‌کنن و حتما باید نسخه اصلی نرم‌افزار خریداری شود…

  • سلام نرم افزار مدیا انکودر از همین شرکت ادوبی رو نصب کنید مشکل برطرف میشه

   • سلام آقای حسینی کانال ۴کی که میزنم چند صدم ثانیه پخش میشه بعد میپره،مینویسه قطعنامه پشتیبانی نمیشود،اما همه کانال های اچ دی پخش میشه بدون مشکل،۴کی چرااینجوری میشه

    • سلام وقت بخیر
     با شرکت سازنده تلویزیون در ارتباط باشید احتمالا لایسنس فورکی رو نداره یک اپدیت به شما میدن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.