برنامه های تلویزیونی در رمضان ۱۴۰۰

 برنامه های تلویزیونی در رمضان ۱۴۰۰

برنامه های تلویزیونی در رمضان 1400

برنامه های تلویزیونی در رمضان ۱۴۰۰

کانال ما در روبیکا را دنبال کنید

پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید

برای عضویت در کانال تلگرامی ما کلیک نمایید

شبکه های سیما همزمان با فرارسیدن ماه مبارک رمضان، ویژه برنامه هایی را در قالب های متفاوت و برای رده های سنی مختلف تهیه و تولید کرده اند که روی آنتن خواهد رفت

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ مجموعه های نمایشی، ویژه برنامه های سحر و افطار، ترتیل خوانی، جنگ های شاد و … از جمله برنامه های تدارک دیده شده برای روزه داران می باشد.

*** شب های رمضان و سریال های سیما

شبکه های یک، دو، سه و پنج با سریال های جدید «احضار»، «بچه مهندس ۴»، «یاور» و «رعد و برق» در شب های ماه رمضان مهمان مخاطبان روزه دار می شوند.

چهار سریال «احضار»، «بچه مهندس ۴»، «یاور» و «رعد و برق» در شب های ماه رمضان از شبکه های یک، دو، سه و پنج در ساعات ۲۲:۱۵، ۲۱:۳۰ ، بعد از اذان مغرب و ۲۳ روی آنتن می رود.

* همچنین سریال «سه در چهار» هر شب ساعت ۱۵ دقیقه بامداد از شبکه یک سیما بازپخش می شود.

سریال «فرج و رحمت» که در استقبال از ماه مبارک رمضان روانه آنتن شبکه دو شده و پخش آن در این ایام نیز ادامه دارد.

* سریال پرمخاطب «امام علی» علیه السلام نیز هر شب ساعت ۲۳ تقدیم مخاطبان شبکه قرآن و معارف سیما در ماه مبارک ۱۴۰۰ خواهد شد.

* سریال تلویزیونی «حارس القدس» که داستان زندگی رئیس کلیسای کاتولیک بیت‌المقدس است، هر شب ساعت ۲۳:۳۰ از شبکه افق پخش می شود.

*** ویژه برنامه های سحر

*** شبکه یک سیما برنامه ویژه سحر خود را با نام «ماه خدا» را در هنگامه سحر پخش می کند.

حسن سلطانی مجری برنامه «ماه خدا» است که به صورت زنده هر سحر از آنتن شبکه یک سیما پخش می شود.

*** «به افق بهشت» ویژه برنامه سحرگاهی شبکه دو سیماست که با اجرای سید کمال هاشم زاده به صورت زنده از کربلای معلی روانه آنتن می شود.

این ویژه برنامه به تهیه‌کنندگی مهدی ذاکری کاری است از گروه معارف که همراه با بخش‌های «سحرنامه»، «آهنگ سحر»، «فرازهایی از دعای ابوحمزه»، گفت‌وگوی کارشناسی، مناجات خوانی مادحین برتر کشور، شعرخوانی شعرای آیینی جوان، قرائت دعای سحر به صورت زنده و بخش‌های متنوع در ارتباط با حرم معصومین (ع) هر روز ساعت ۳:۰۰ تقدیم به سحرخیزان مومن خواهد شد.

*** قرار عاشقی سحرخیزان از قاب شبکه سه سیما با برنامه «ماه من» حدود ساعت ۳ بامداد از این شبکه پخش می شود. در این برنامه با اجرای نجم‌الدین شریعتی، گفتگو با مهمانان، مناجات خوانی، ادعیه و نماهنگ های مذهبی پخش خواهد شد.

*** شبکه چهار سیما سحرهای ماه مبارک رمضان امسال نیز با ویژه برنامه «سحوری» با اجرای استاد ساعد باقری میزبان روزه داران و مخاطبان فرهیخته است. این برنامه که در گروه اجتماعی این شبکه تولید خواهد به تهیه کنندگی میثم محمدحسنی روی آنتن خواهد رفت.

 در این ویژه برنامه مروری خواهیم داشت بر فرازهایی از نهج البلاغه و صحیفه مبارکه سجادیه و دعای ابوحمزه ثمالی که ذهن و روح انسان را در ارتباط با خویشتن و خدا مصفا خواهد کرد و همچنین با نگاه به متون کهن، برای استفاده از بیش از پیش از برکات ماه مبارک رمضان آماده خواهیم شد. از دیگر آیتم های برنامه می توان به گفتگو با خدا با صدای استاد ساعد باقری ، مناجات، یادواره شهدا ، گفتگو با انسان های قوی و … اشاره کرد.

«سحوری» در سحرهای ماه مبارک رمضان هر شب ساعت ۴ بامداد پخش می شود.

*** «سجاده» ویژه برنامه سحر شبکه پنج سیما است که به تهیه کنندگی توحید عرب و با اجرای سیدمحمدجواد شرافت از حرم مطهر امام رضا (ع) تماشایی می شود. این برنامه یک ساعت قبل از اذان صبح با هدف بررسی موضوعاتی همچون مسائل اعتقادی و اجتماعی، ایثار و شهادت، شهدای مدافع حرم، بخش عبرت آموزی از آموزه های قرآنی و… آغاز می شود. گفتنی است ویژه برنامه سحر بخش های مخلف مانند مناجات خوانی نیز دارد. 

*** «مهمان خدا» عنوان ویژه برنامه سحرگاهی شبکه قرآن و معارف است که از ساعت ۳ بامداد در ایام ماه مبارک رمضان به‎صورت زنده از حرم امام رضا (ع) با اجرای هادی صلح جو، همراه بیداردلان و سحرخیزان این ماه نورانی می‌شود.

*** شبکه امید در ماه مبارک رمضان با ویژه‌برنامه «رفیق»، مهمان لحظه‌های افطار و سحر مخاطبان خواهد بود.

محور اصلی برنامه «رفیق» امسال، موضوع مهاجرت معکوس و بررسی نمونه های موفق آن خواهد بود. به همین منظور برنا خورشیدی که اهل کشور ترکیه است به عنوان مجری برنامه انتخاب شده و مهمانان اصلی برنامه نیز فرهیختگانی هستند که هریک به دلیل خاصی از کشور مهاجرت نموده و دوباره به کشور بازگشته اند و موفقیت هایی را به دست آورده اند.

بررسی نمونه های موفق زیست در خارج از کشور و دلایل بازگشت به وطن موضوع اصلی گفتگوهای فصل دوم برنامه «رفیق» است.

علاوه بر این، بخش های جذاب و متنوع دیگری در این برنامه پخش خواهد شد.

در بخش دوربین «رفیق»، موضوع مهاجرت در قشر نوجوان در قالب های گزارشی و همچنین دوربین مخفی از سطح جامعه با بررسی میدانی خواهد شد.

دعوت از هنرمندان مختلف گرافیک، طراحی، نقاشی و خوشنویسی در بخش رفیق هنرمند نیز شکل جدیدی از هنر معنوی ماه مبارک رمضان را به نمایش خواهد گذاشت.

ارتباط اینترنتی با نوجوانان ایرانی خارج از کشور و بررسی تجربه زیست در خارج از کشور از دیگر بخش های برنامه «رفیق» ویژه افطار خواهد بود.

در برنامه «رفیق» ویژه سحر نیز که حجت الاسلام رضوانی اجرای آن را به عهده خواهد داشت، به موضوع تبلیغ معارف دینی در خارج از کشور پرداخته می شود.

در بخش گفتگوی تنهایی نیز نوع مناجات های خودمانی نوجوانان با رفیق الهی در خلوت های تنهایی بررسی می شود.

برنامه «رفیق» به تهیه کنندگی محمدحسن حیدری از چهارشنبه هر روز یک ساعت پیش از اذان مغرب و اذان صبح روی آنتن شبکه امید می رود.

*** برنامه «ماه طلایی» ویژه سحر شبکه کودک (کانال نهال) است که در سحرهای ماه رمضان ساعت ۳:۳۰ بامداد با اجرای شهرام شکیبا و احسان مهدی روی آنتن می رود.

*** ویژه برنامه سحرگاهی شبکه افق با نام «وقت سحر» به صورت زنده از مشهد مقدس با اجرای صابر خراسانی و با حضور حجت الاسلام پناهیان هر روز یک ساعت و نیم قبل از اذان صبح از این شبکه پخش می شود.

*** ویژه برنامه های افطار

*** شبکه یک سیما امسال برنامه «دعوت» را برای ششمین سال متوالی در ماه مبارک رمضان به روی آنتن می برد.

برنامه «دعوت» به تهیه‌کنندگی مجتبی کشاورز همانند سال‌های گذشته ویژه‌برنامه افطار شبکه یک سیماست که با آغاز ماه مبارک رمضان ۱۴۰۰ و با حضور حجت‌الاسلام محمد برمایی به عنوان کارشناس خانواده روی آنتن می‌رود.

محیا اسناوندی سردبیر، محمد بخشایش سرپرست گروه سوژه‌یابی و محمد آقایی‌فرد مدیر هنری «دعوت» هستند که با نگاهی ویژه‌ و گسترده به محوریت برنامه امسال خواهند پرداخت.

«دعوت» که سال گذشته با اعلام مرکز تحقیقات رسانه ملی پربیننده‌ترین برنامه افطار ماه رمضان تلویزیون شد با سرفصل‌هایی متنوع و با محوریت حفظ و تحکیم بنیان خانواده پخش شد و امسال با حفظ رسالت ذاتی خود یعنی پرداختن به مبحث مهم خانواده و با رویکرد اصلی نگاه ویژه به خاندان و بزرگ خاندان ایرانی هر روز حوالی ساعت ۱۹:۱۵ روانه آنتن شبکه یک سیما خواهد شد.

«دعوت» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی مجتبی کشاورز کاری از گروه اجتماعی شبکه یک سیما است که در ایام ماه مبارک رمضان هر روز ساعت ۱۹:۱۵ پخش می‌شود.

*** «آدم‌های خوب شهر» ویژه‌برنامه افطار شبکه دو سیماست. این برنامه برای چهارمین سال متوالی روایتی است از زندگی انسان هایی که توانسته‌اند در زندگی دیگران به صورتی مثبت موثر باشند که این تاثیرگذاری از مسیر آموزش، اشتغالزایی، شرکت در امور خیر و … می گذرد.

ورزشکاران موفق، زنان بدسرپرست و بی‌سرپرستی که جزو کارآفرینان برتر هستند، نخبگان علمی با سرگذشت‌هایی خاص، کادر درمان و … از جمله مهمانان این برنامه هستند.

این برنامه کاری است از گروه خانواده با مشارکت کمیته امداد امام خمینی (ره) به تهیه‌کنندگی علی‌اکبر کریمی و اجرای سید کاظم احمدزاده که هر روز ساعت ۱۹:۲۰ روانه آنتن می‌شود.

 *** شبکه سه سیما هم در کنداکتور رمضانی خود «مثل ماه» را به عنوان برنامه ویژه افطار خود جانمایی کرده است.

رسالت بوذری اجرای این ویژه برنامه ماه رمضانی شبکه سه سیما را بر عهده دارد که حوالی ساعت ۱۹ روی آنتن خواهد رفت. «مثل ماه» به تهیه کنندگی هادی آشتیانی برنامه ای ترکیبی با ساختار معارفی و اجتماعی است و به مسائل اجتماعی و دینی می‌پردازد و مهمانانی از قشرهای مختلف در برنامه حضور پیدا خواهند کرد و از زندگی و اتفاقات خاص خود صحبت می‌کنند.

*** شبکه چهار سیما برای لحظات عرفانی افطار، ویژه برنامه تلویزیونی «زندگی پس از زندگی» را هر روز ساعت ۱۸ روی آنتن می برد.

«زندگی پس از زندگی» روایت افرادی که در تجربه مرگ تقریبی، از کالبد جسم خارج شدند و عالم برزخ را درک کردند و بازگشتند. در این برنامه با سفر به نقاط مختلف ایران و جهان، مخاطبان برنامه مهمان روایت های شگفت انگیز تجربه گران مرگ تقریبی از عالم غیب می‌شوند.

این برنامه در ۳۳ قسمت ۹۰ دقیقه ای به تهیه کنندگی و اجرای عباس موزون در گروه ادب و هنر شبکه چهار سیما تولید می شود.

«زندگی پس از زندگی» در ایام ماه مبارک ساعت ۱۸ پخش و ساعت ۱ بامداد و ۱۱:۳۰ ظهر روز بعد بازپخش می شود.

 *** «شهر زیبا» عنوان ویژه برنامه زنده گروه اجتماعی شبکه پنج سیماست که در شب های ماه رمضان ساعت ۱۹:۴۵ دقیقه، مهمان خانه مخاطبان می شود. این ویژه برنامه با اجرای مصطفی امامی روی آنتن شبکه پنج سیما نقش خواهد بست.

ویژه برنامه گفتگو محور «شهر زیبا» روایتی متفاوت از قصه زندگی مردم است که با حضور کارشناس برنامه حجت الاسلام علی سرلک مطرح می شود. به عبارت دیگر در این ویژه برنامه مردم و زندگی آنها سوژه اصلی هستند که از دریچه متفاوت روایت می شود. نوای ماندگار، گفتگو با پزشکان و پرستاران و قدردانی از زحمات کادر بهداشت و درمان، مناجات، کلیپ امام رضا (ع) با صدای محسن عراقی و … بخش هایی از این ویژه برنامه است. همچنین تیتراژ پایانی این برنامه نیز با صدای محمد حسین پویانفر روی آنتن شبکه پنج سیما خواهد رفت.

*** ویژه برنامه افطار شبکه قرآن و معارف سیما «ضیافت» نام دارد که این برنامه در قالب ترکیبی همراه با مستند به بررسی زندگی علما و بزرگان دین می‌پردازد. «ضیافت» در لحظات افطار ساعت ۱۹ با اجرای سیدعلیرضا قوامی به‎صورت زنده تقدیم مخاطبان قرآنی و معارفی تلویزیون خواهد شد.

 *** برنامه «ماهِ ماه» ویژه افطار شبکه سلامت سیما، هر روز، ساعت ۱۹ با اجرای اسماعیل باستانی به روی آنتن می رود.

ویژه ‌برنامه «ماهِ ماه» با مشارکت مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت به ‌تهیه‌کنندگی سیدمحمدحسین پورفاضلی است که میزبان اهالی جامعه پزشکی و مدافعان سلامت کشور است.

این برنامه قهرمانانی دارد از جنس مردم این سرزمین و در هر قصه روایتی از امید به زندگی و نگاه، توجه خدا و شروع دوباره را می‌توان دید که پزشکان و کادر بهداشت و درمان کشور، روایت گر این داستان ها هستند.

ویژه برنامه «ماهِ ماه» با اجرای اسماعیل باستانی به روی آنتن می رود که وی پیش از این در ایام نوروز ۹۹ برنامه رادیو ترانزیست از شبکه افق، اجرای رادیو هفت، راهنمای مسافران کهکشان از شبکه چهار و همچنین اجرا در رادیو را در سابقه خود دارد.

سردبیر این ویژه برنامه مهدی حاجی میرآقا و کارگردان هنری آن حسن نظری است که از روز چهارشنبه ۲۵ فروردین ماه هر شب در ایام ماه مبارک رمضان از ساعت ۱۹ از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

*** ویژه برنامه افطار شبکه افق «چشمه» نام دارد که با موضوع مسجد محوری هر روز ساعت ۱۹:۳۰ روی آنتن می رود.

 *** برنامه «ماه دستان» ویژه ماه مبارک رمضان شبکه جام جام است که هر شب به وقت اذان اروپا پخش خواهد شد.

این برنامه هر روز با یک آیه قرآنی و یا حدیث شروع و این آیه و حدیث محور موضوع برنامه خواهد بود.

گفت و گو با مهمانان برجسته ازجمله نیکوکاران، قهرمانان کادر درمان، افراد برجسته و قاریان قرآن متخصص، در یک فضای دوستانه و روایت زندگی این افراد از آیتم های برنامه «ماه دستان» است.

در این برنامه، نمایشی روایت گونه با محوریت موضوع برنامه پخش و سپس با حضور کارشناس برنامه در این مورد بحث و گفت و گو خواهد شد.

پخش موسیقی متناسب با حال و هوای موضوع و ارتباط با مخاطبان بخش مهمی از کنداکتور برنامه «ماه دستان» خواهد بود.

این برنامه درماه مبارک رمضان هر شب ساعت ۲۲:۱۵ به وقت تهران و ۱۹:۴۵ به وقت وین با اجرای شمیم علیزاده و سید جوادهاشمی به روی آنتن شبکه جام جم می رود.

*** ترتیل خوانی

شبکه یک

* ترتیل خوانی از مشهد مقدس ۲۰ دقیقه بعد از اذان صبح هر روز از شبکه یک پخش می شود. 

شبکه دو

* جزءخوانی قرآن کریم هر روز ساعت ۱۰:۳۰ از امامزاده حسین ابن موسی الکاظم شهر طبس برای روزه داران ضیافت الهی که در این ایام به ختم کلام الله مجید می پردازند در نظر گرفته شده است.

شبکه سه

* ترتیل خوانی قرآن کریم  از ساعت ۱۴:۳۰ به صورت زنده از  شبکه سه پخش می شود. این برنامه جزخوانی دسته جمعی قرآن مجید را از حرم حضرت معصومه (س) پوشش می دهد.

شبکه چهار

* جمع خوانی قرآنی کریم هر روز ساعت ۶ صبح، از حرم حضرت احمد بن موسی (شاه چراغ) از شبکه چهار سیما پخش می شود.

شبکه پنج

* ویژه برنامه «انس با قرآن» در ماه مبارک رمضان هر روز به صورت زنده بعد از نماز ظهر و عصر از حرم مطهر امامزاده صالح بن موسی الکاظم (ع) از شبکه پنج سیما پخش می شود. این برنامه پخش روزانه یک جزء از قرآن کریم به صورت ترتیل با حضور قاریان بین المللی و ممتاز قرآن را تدارک دیده است.

محفل «انس با قران» با اجرای سیدرضا نواب و تفسیر قرآن توسط حجت‌الاسلام بی‌آزار تهرانی کارشناس مذهبی خواهد بود و در هر برنامه یک سوال پیرامون آیات قرآنی مطرح و برای بینندگان اعلام می شود.

 برنامه «انس با قرآن» به تهیه کنندگی علی حیدری هر روز ساعت ۱۳:۵۰ از شبکه پنج سیما پخش می شود.

شبکه آموزش

* پخش قرائت روزانه ترتیل سی جزء قرآن کریم از برج میلاد یکی از ویژه برنامه های شبکه آموزش سیما در ایام ماه میهمانی خواهد بود که ساعت ۲۴ روی آنتن می رود.

شبکه قرآن و معارف سیما

* مراسم ترتیل خوانی روزانه ساعت ۱ بامداد از حرم مطهر امام خمینی رحمت الله علیه، بعد از اذان صبح مسجد مقدس جمکران، ساعت ۱۰:۱۵ از حرم مطهر امام رضا علیه السلام و در ساعت ۱۸ از حرم مطهر سیدالکریم الحسنی علیه السلام پخش می شود.

شبکه امید

* پخش ترتیل خوانی نوجوانان نیز همانند سال گذشته از رواق حضرت معصومه (س) ۲۵ دقیقه بعد از اذان ظهر و ۱۰ دقیقه بعد از اذان صبح از شبکه امید پخش خواهد شد.

شبکه افق

* پخش جمع خوانی قرآن کریم از حرم مطهر رضوی، صحن گوهرشاد برنامه شبکه افق در ماه رمضان خواهد بود که از ساعت ۱۷ در نظر گرفته شده است.

*** سخنرانی های مذهبی

شبکه یک

* برنامه «درس هایی از قرآن» به تهیه کنندگی محمود متوسل هم، هر روز بعد از اذان مغرب سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین قرائتی پیرامون تفسیر قرآن و سایر موضوعات مذهبی و دینی پخش خواهد شد.

شبکه دو

* جدیدترین سخنرانی‌های حجت الاسلام شیخ حسین انصاریان در حسینیه همدانی ها به تهیه کنندگی سعید پورفرج، کاری است از گروه معارف که هر روز ساعت ۱۳:۲۰ در روزهای ماه مبارک رمضان برای پخش در نظر گرفته شده و ساعت ۶:۰۰ نیز تکرار آن روانه آنتن می شود.

شبکه سه

* شبکه سه سخنرانی های دکتر رفیعی را هر روز ساعت ۱۱ پخش می کند.

شبکه چهار

شرح دعای صحیفه سجادیه مرحوم مصباح هر روز ساعت ۷ صبح از شبکه چهار سیما روی آنتن می رود.

شبکه پنج

* گروه معارف شبکه پنج سیما، در ماه مبارک رمضان برای روزه داران برنامه «تنها مسیر» با سخنرانی حجت الاسلام پناهیان را ساعت ۱۳:۲۰ پخش می کند. این برنامه به تهیه کنندگی محمد هادی سلیمی زاده از مسجد امام صادق (ع) میدان فسلطین شهر تهران بدون حضور مردم ضبط و تهیه می شود.

شبکه قرآن و معارف سیما

* پخش سخنرانی های معارفی از برنامه های شبکه قرآن در ایام ماه مبارک رمضان است، به این ترتیب که هر روز ساعت ۹:۳۰ سخنرانی آیت الله ناصری و در ساعت ۱۶ سخنرانی مرحوم آیت الله خوشوقت در برنامه ای با عنوان «راهی به سوی نور» پخش می شود.

نکات ناب استاد قرائتی نیز به صورت روزانه در ساعت ۱۸ و سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین شیخ حسین انصاریان در ساعت ۲۱:۳۰ تقدیم علاقمندان خواهد شد.

شبکه امید

* شبکه امید با پخش سخنرانی حجج اسلام داستان پور و هدایت ساعت ۱۵ با مخاطبان خود در این ایام همراهی می کند.

شبکه افق

* سخنرانی های حجت الاسلام پناهیان نیز در سحرگاهان ماه رمضان از شبکه افق پخش می شود.

*** دعا و مناجات خوانی

شبکه یک

شبکه یک سیما در ایام ماه رمضان سخنرانی و دعاخوانی حاج مهدی سلحشور ساعت ۲۴، مداحان حاضر در کربلا ساعت ۱ بامداد و حاج منصور ارضی قبل از خبر ساعت ۱۴ پخش می کند.

شبکه دو

* مناجات و ادعیه خوانی با نوای حاج محمود کریمی هر بامداد حوالی ساعت ۱ بامداد روانه آنتن می شود.

شبکه سه

صحیفه خوانی میثم مطیعی در برنامه «ضیافت دوست» هر شب از ساعت ۳۰ دقیقه بامداد و سخنرانی حجت الاسلام فرحزاد از حرم حضرت معصومه (س) پخش می شود و در دهه دوم میثم مطیعی مناجات خوانی می کند و سخنران حجت الاسلام سید مهدی میرباقری است.

شبکه پنج

* شبکه پنج سیما در شب های ماه مبارک رمضان مناجات خوانی حرم حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع) را پخش می کنند. این مناجات خوانی با صدای گرم حاج سعید حدادیان بعد از خبر ساعت ۲۴ پخش می شود. مصطفی آجر لو تهیه کنندگی این برنامه را برعهده دارد.

شبکه قرآن و معارف سیما

* مناجات خوانی بخش دیگری از برنامه شبکه قرآن و معارف سیماست و هر شب ساعت ۲۴ به صورت زنده مناجات خوانی حاج مهدی سماواتی از حسینیه مرحوم آیت الله حق شناس رحمت الله علیه، ساعت ۲ بامداد حاج محمدرضا طاهری در امام زاده صالح علیه السلام، مناجات خوانی حاج مهدی سلحشور در ساعت ۱۳:۳۰، حاج منصور ارضی ساعت ۱۶:۲۰ و ذکر مناجات توسط حاج میثم مطیعی در ساعت ۱۷ از این شبکه پخش می شود.

شبکه امید

شبکه امید با پخش مناجات خوانی از مشهد مقدس ۱۰ دقیقه بعد از اذان صبح و حرم حضرت معصومه (س) ۲۵ دقیقه بعد از اذان ظهر با مخاطبان خود همراهی می کند.

شبکه افق

مناجات خوانی شبکه افق هر شب ساعت ۲۰ دقیقه بامداد از مشهد مقدس پخش می شود.

*** برنامه های شبکه ها

شبکه یک سیما

* برنامه «دیدار» از دیگر برنامه های این شبکه است که در ایام ماه مبارک رمضان روی آنتن می رود.

* مناجات شبانه به تهیه کنندگی میثم آقابیگی هر شب به صورت زنده از حرم حضرت معصومه پخش می شود.

شبکه دو سیما

* مجله تصویری «راه شب» برای اولین بار با تلفیق دو ساختار مختلف نمایش و برنامه ترکیبی در ماه مبارک رمضان روانه آنتن می‌شود. این برنامه شامل بخش‌های مختلفی چون «قصه شب»، «نُت»، «ترنج»، «سفیر»، «بیست و دو»، «شاخه نبات» و … است. داستان کلی «راه شب» روایت یک گروه برنامه‌سازی از تولید یک مجموعه تلویزیونی است که در مسیر تولید برنامه هر بار قصه‌هایی با محوریت خانواده و اجتماع نقل می‌شوند و در دل این داستان‌ها به اتفاقاتی از دهه ۴۰ تا امروز پرداخته می‌شود. حدود ۲۰۰ بازیگر در این مجموعه به ایفای نقش می‌پردازند و لوکیشن اصلی واستودیوی «راه شب» در شهرک غزالی قرار دارد.

برنامه شبانگاهی «راه شب» کاری است از گروه اجتماعی فرهنگی به تهیه کنندگی و کارگردانی مجتبی سلیم‌خانی که جمعه شب‌ها حوالی ساعت ۲۳:۰۰ روانه آنتن شبکه دو سیما می شود.

* برنامه شبانگاهی «دست در دست» با دعوت از مهمانانی ویژه در حوزه‌های مختلف فرهنگی، هنری، ادبی، اجتماعی، ورزشی، علمی و … در ایام ماه مبارک رمضان به صورت ویژه ای روانه آنتن می‌شود. تاثیرگذاری افراد در بزنگاه‌های اجتماعی و تاریخی، موضوع مهم همراهی افراد جامعه در جدیدترین میدان همدلی یعنی دوران  شیوع کرونا و هم‌صحبت شدن با گروه‌های جهادی و کسانی که گام‌های موثری در یاری رساندن به همنوعان خود برداشته‌اند از محورهای این برنامه است.

«دست در دست» کاری است از گروه معارف به تهیه‌کنندگی هادی خدادی و اجرای سیاوش عقدایی که در ایام ماه مبارک رمضان شنبه، یکشنبه و دوشنبه حوالی ساعت ۲۳:۳۰ روانه آنتن می‌شود.

* «فرمول جاذبه» عنوان یکی از تازه‌های شبکه دو سیما در حوزه تاریخ، تمدن و هویت ایرانی‌ ـ اسلامی است که در ایام ماه مبارک رمضان روانه آنتن می‌شود.

این برنامه با شعار ماجرای آدم‌هایی که جذابند به معرفی و زندگی‌نامه ۱۳ شخصیت تاثیرگذار و بزرگِ مدفون در سرزمین تخت فولاد اصفهان می‌پردازد.

جلال‌الدین همایی، ابوالقاسم میرفندرسکی، جلال تاج اصفهانی، محمدحسین مصورالملکی، سید محمد صمصام، عبدالجواد فلاطوری، محمدباقر زند کرمانی، سلیمان خان رکن الملک، سید محمدباقر درچه ای، حسین خرازی، بی بی مریم بختیاری، نصرت سادات امین، رحیم ارباب، عناوین ۱۳ شخصیتی هستند که در این برنامه به آنها پرداخته شده و معرفی می شوند.

* مسابقه «محاکات» در ایام رمضان به صورت ویژه‌ای روانه آنتن می‌شود. «محاکات» با اجرای منصور ضابطیان  مسابقه‌ای بزرگ برای روایت داستان‌های زندگی، یک چالش دوست‌داشتنی و صمیمی از حکایت‌هایی است که روایتگر آن خود مردم هستند.

این برنامه کاری است از گروه اجتماعی فرهنگی به تهیه‌کنندگی جواد فرحانی که سه‌شنبه، چهارشنبه و پنجشنبه ساعت ۲۳:۳۳۰ از شبکه دو سیما پخش می‌شود.

* «آسمانی‌ها» عنوان مستندی با موضوع شهدای کادر درمان و مدافعان سلامت است که ماه رمضان در کنار خانواده‌های‌شان نیستند. این مستند به تهیه‌کنندگی امیر خورشیدی ‌فر در گروه معارف تولید‌ شده و پنجشنبه ۲ اردیبهشت همچنین از شنبه ۱۱ تا چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ساعت ۱۱:۲۰ روانه آنتن می ‌شود.

* در لیالی نورانی قدر شبکه دو سیما ویژه برنامه های خود را در قالب قرائت دعای جوشن کبیر و برگزاری مراسم احیاء از ساعت ۰۰:۰۰ از اماکن متبرکه و با نوای ذاکران اهل بیت (ع)  تقدیم بینندگان این شبکه می کند.

* «کلبه عمو پورنگ» به تهیه کنندگی مسلم آقاجانزاده، اجرا و بازی داریوش فرضایی و کارگردانى احمد درویش  علیپور کاری از گروه اجتماعی هر روز ساعت ۱۸:۳۰ روانه آنتن خواهد شد. «دست کی بالا» کاری از گروه کودک و نوجوان به تهیه‌کنندگی سید محسن مناجاتی نیز با حال و هوایی ویژه و قصه‌گویی گیتی خامنه شنبه تا چهارشنبه ساعت ۰۹:۵۰ در جدول برنامه‌های کودک و خردسال قرار دارد.

* مستند «از لاک جیغ تا خدا » که قسمت های گذشته آن مورد تحسین و استقبال گسترده مخاطبان خاص و عام قرار گرفت در این ایام از شبکه دو سیما پخش می شود. این برنامه کاری است از گروه خانواده و با محوریت تکریم حجاب و بانوان محجبه که همراه با روایت هایی از بانوانی که به تازگی موفق به بهره مندی از پوشش چادر شده اند، روایت می شود. الگوسازی برای جامعه دختران و زنان کشور و نیز ارائه حجاب برتر از اهداف این برنامه است. این برنامه هر روز ساعت ۱۷:۵۰ از شبکه دو سیما روانه آنتن می‌شود.

* ویژه برنامه معارفی «کوی محبت» کاری از گروه معارف با حضور اساتید حوزه و دانشگاه، شخصیت ها و کارشناسان به تعمیق معارف اسلامی در گفتگوی کارشناسی از اماکن متبرکه می پردازد. این برنامه در مناسبت های مذهبی وفات حضرت خدیجه (س)، ولادت امام حسن (ع)، شهادت امام علی (ع) و لیالی قدر در جدول پخش برنامه های شبکه دو سیما قرار دارد.

* «نمادو» دوربین شبکه دو در سراسر کشور و کاری از گروه دانش و اقتصاد در ایام رمضان با گزارش هایی خاص از استان ها و مناطق مختلف کشور پیرامون انعکاس مراسم ویژه این ماه هر روز در فواصل کنداکتور به بینندگان شبکه دو سیما تقدیم می‌شود.

* مستندهای «قدس» و «طبس» کاری از گروه سیاسی به ترتیب به مناسبت آخرین جمعه ماه رمضان و شکست حمله نظامی آمریکا در طبس ۱۷ و ۵ اردیبهشت روانه آنتن خواهند شد.

شبکه سه سیما

* ویژه برنامه «ضیافت دوست» با محوریت دعای صحیفه سجادیه در ایام ماه مبارک رمضان از شبکه سه سیما پخش می شود.

در برنامه «ضیافت دوست» صحیفه خوانی میثم مطیعی هر شب از ساعت ۳۰ دقیقه بامداد و سخنرانی حجت الاسلام فرحزاد از حرم حضرت معصومه (س) پخش می شود و در دهه دوم میثم مطیعی مناجات خوانی می کند و سخنران حجت الاسلام سید مهدی میرباقری است.

این ویژه برنامه با محوریت دعای صحیفه سجادیه به نیت رفع بلا و درمان بیماران هر شب ساعت ۳۰ دقیقه بامداد روی آنتن شبکه سه می رود.

شبکه چهار سیما

* «سوره» ویژه برنامه قرآنی شبکه چهار برای ماه مبارک رمضان است که امسال فصل دیگری از این برنامه با رویکردی جدید و اُنس بیشتر با معارف قرآن در ایام ماه مبارک رمضان امسال پخش خواهد شد.

رویکرد فصل جدید سوره اختصاص دارد به: قرآن شناسی جریان‌ها، چهره‌ها و اندیشمندان که از جمله نقاط تمرکز این فصل از برنامه تلویزیونی سوره است. در بخش‌های دیگری از برنامه نیز چند مسئله مهم و مورد بحث در جامعه همچون مسئله تغییر، عدالت، اکثریت و اقلیت، ملیّت، مالکیت، نابرابری و … از دیدگاه قرآن با حضور صاحب‌نظران بررسی شده است.

برنامه «سوره» به تهیه کنندگی مرتضی روحانی و اجرای مسعود دیانی کاری از گروه فرهنگ و اندیشه شبکه چهار است که هر شب ساعت ۲۲ از شبکه چهار سیما روی آنتن می رود. این برنامه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۲۲ پخش و ساعت ۱۴ بازپخش می شود.

* برنامه «راز آسمان» یه مجموعه ۳۰ قسمتی ۲۰ دقیقه ایی، با نگاه قرآنی به آسمان و کهکشان هاست که توسط چند دانشمند جوان که از اساتید دانشگاه شریف، تهران، خواجه نصیر، برکلی، کمبریج و …. می باشند، اجرا می شود.

این برنامه با نمایش ۳ بعدی از موضوعات مختلف کیهان، مکانیک کوانتوم، هوش مصنوعی، فیزیولوژی، سرطان، معماری، موسیقی از نگاه سیستماتیک به موضوعات و ‌تفاوت نگاه دانشمندان نجوم می پردازد.

هر برنامه با یک آیه از قرآن کریم که توسط مجری اصلی برنامه آقای دکتر پیمان شریعت پناهی مطرح شده و با همین محور، برنامه تا انتها پیش خواهد رفت.

اساتید حاضر در برنامه عبارتند از: آقایان دکتر پیمان شریعت پناهی، دکتر ابوالحسنی، دکتر تقی زاده، دکتر رکنی، دکتر مجید زاده، دکتر مجید انصاری، دکتر جواد شمسی و … .

«راز آسمان» به تهیه کنندگی مجید شوندی، کاری از گروه دانش شبکه چهار سیماست که هرشب ساعت ۲۳:۳۰ و ساعت ۱۵ روز بعد بازپخش می شود.

* «آوای ماه» به کارگردانی مسعود امینی تیرانی و تهیه کنندگی علی اکبر فرجاد نگاهی دارد به موسیقی مذهبی و آیینی در شهرها و روستاهای ایران و تولید گروه ادب و هنر شبکه چهار سیما که در ایام ماه مبارک رمضان، هرروز ساعت ۱۵:۳۰ روی آنتن خواهد رفت.

آواز برای رویت هلال و آغاز ماه رمضان، مصاحبه با کارشناسان در این زمینه، منقبت خوانی، نی نوازی، چاووش خوانی، نقاره کرمان، تنبور، مناجات سحر، سفره افطار، مقام سحر، بررسی موسیقی های عزایی و مراسم عزاداری و موسیقی عزا و شب قدر در شمال و جنوب کشور، خاطرات نقاره زنها در ایام ماه مبارک رمضان در سحرها و ایام این ماه مبارک، عبا بافی در بازار نایین و خاطره پیرمرد عبا باف از سحرهای رمضان، مناجات سحر حاج محمد تقی محمدی از اذان و سحر خوانی، دهل نوازی و اعلام اغاز ماه مبارک در میبد، خاطر مردم روستایی در گرگان از سحر خوانی و مهمان نوازی در رمضان، چلک نوازی در روستای ترق در کاشمر خراسان، موسیقی رمضانی در جنوب ایران و … همه و همه آیین های زیبای ایران هستند که در این برنامه به تصویر کشیده شده اند.

 * «حدیث سرو» به کارگردانی جواد توانا، زندگینامه و سیره فردی و علمی بزرگان و علما را روایت می کند و هرشب از شنبه تا ۴شنبه ساعت ۲۱ پخش می شود.

مستندهای زندگی نامه  ایت الله حاج رحیم ارباب،  آیت الله میلانی برای پخش در این ایام، آماده شده است.

کارشناسانی همچون: دکتر غلامحسین دینانی، ایت الله هادی نجفی، حجت الاسلام باقری، دکتر علی کرباسی زاده، دکتر محمد حسین ریاحی، دکتر محمد باقر کتابی، دکتر محمد حسین ریاحی، ابوالقاسم حکیم باشی، ایت الله اسدالله جوادی و … در این برنامه حضور دارند.

همچنین در این مجموعه مستند، طی ۱۵ اپیزود به معرفی آیت الله میلانی، اساتید، شاگردان وی و کلاس های ایشان پرداخته خواهد شد.

گفتنی است مناجات و نجوای عارفانه، مسابقه تلفنی «بعد ۴» هر روز ساعت ۱۳ از دیگر برنامه ها و میان برنامه های شبکه چهار سیما هستند که برای ماه مبارک رمضان تدارک دیده است.

شبکه پنج سیما

* برنامه ظهرگاهی «تا نیایش» در ماه مبارک رمضان هر روز قبل از اذان ظهر از شبکه پنج سیما پخش می شود. این برنامه در ماه مهمانی خدا معطوف خواهد بود و از شنبه تا پنج شنبه هر روز ساعت ۱۲ به مدت ۴۵ دقیقه برای روزه داران عزیز پخش می شود.

شبکه آموزش

* برنامه «مشاعره رمضانی» در ۱۳ قسمت و مشاعره شب‌های قدر در ۵ قسمت به تهیه کنندگی امیرحسین آذر دیگر برنامه مناسبتی شبکه آموزش سیما در ماه مبارک رمضان است.

* برنامه مناسبتی «هفت آسمان» به تهیه کنندگی حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمد رسولی محلاتی در مناسبت های ماه مبارک رمضان روی آنتن می رود.

* برنامه «نسیم وصل»، به تهیه کنندگی حجت الاسلام و المسلمین سید محمد رسولی محلاتی ادعیه روزانه ماه مبارک رمضان را تقدیم حضور بینندگان شبکه آموزش سیما خواهد کرد.

* برنامه «دکتر سلام» به تهیه کنندگی وحید رستگار نیز در ماه مبارک رمضان با رویکرد بهداشت خانواده در ایام‌ روزه داری روی آنتن شبکه آموزش سیما می رود.

شبکه قرآن و معارف سیما

* پخش زنده محفل انس با قرآن کریم در روز اول ماه مبارک رمضان که بصورت مجازی و در محضر مقام معظم رهبری برگزار می شود، ساعت ۱۷:۴۵ روی آنتن زنده شبکه می رود.

* «یاد خد» هر روز ساعت ۱۲ ظهر با حضور کارشنان خبره با موضوع قواعد قرآنی، سلوک مهدوی، نهج البلاغه  پخش می شود.

* مستند «عقیق» نیز که برنامه ای در مورد زندگی نخبگان، قاریان و اساتید قرآنی است، هر روز ساعت ۱۴:۱۵ از شبکه قرآن و معارف سیما تقدیم نگاه مخاطبان خواهد شد.

* در حوزه تفسیر قرآن و ادعیه نیز «شمیم رمضان» شرح و تفسیر دعای روزهای ماه مبارک رمضان است که توسط مرحوم آیت الله مجتهدی تهرانی ساعت ۶:۴۰ پخش می شود، تفسیر سوره مبارکه زمر توسط علامه حسن زاده آملی، هر روز ساعت ۷:۱۵، شرح دعای ابوحمزه ثمالی در برنامه «نجوای عارفه» توسط حجت الاسلام و المسلمین فاطمی نیا هر روز ساعت ۱۶:۴۵ و برنامه «صراط مستقیم» که شرح دعای افتتاح است توسط آیت الله تحریری هر شب ساعت ۲۰:۲۵  از شبکه قرآن تقدیم نگاه مخاطبان می شود.

* برنامه «مفاخر» که معرفی شاخص ترین تلاوت های اساتید بزرگ قرآن کریم است هر روز ساعت ۱۵:۱۵ و «تجلی» عنوان برنامه ایی است با موضوع شواهد قرآنی در آثار علامه حسن زاده آملی که در ایام ماه مبارک رمضان هر روز ساعت ۱۷:۱۵ از شبکه قرآن تقدیم علاقمندان خواهد شد.

* برنامه «روبه راه» نیز به صورت ویژه برنامه هر شب ساعت ۲۰:۳۰ از کربلای معلی با قرائت دعای افتتاح و مناجات خوانی در شب های پرفیض ماه ضیافت خدا دل ها را روانه آستان ملکوتی اباعبدالله الحسین علیه السلام خواهد کرد.

شبکه نسیم

 * ویژه برنامه «کتاب باز» همچون سال گذشته برای این ماه و ساعات خاص آن تدارک دیده شده است تا بینندگان با تورق کتاب های خواندنی، لحظاتی با اهالی این حوزه همنشین و با تجربیات آنان همراه شوند. «کتاب باز» با اجرای سروش صحت در ایام ماه مبارک رمضان هر روز ساعت ۱۸:۳۰ میهمان خانه های مخاطبین شبکه نسیم خواهد بود.

* «بی انتها» عنوان ویژه برنامه دیگر شبکه نشاط و سرگرمی برای لحظات دلنشین افطار و سحر است که با فضاسازی خاص و بهره گیری از کلام بزرگان و مناجات به استقبال اوقات شرعی در این ماه پربرکت می رود.

* بر این اساس و بنا بر جدول پخش جاری شبکه نسیم سریال خاطره انگیز «یادداشت های کودکی» هرشب ساعت ۲۰:۳۰ پخش می شود و در ادامه «ویتامین خ» شنبه تا چهارشنبه و برنامه «بی سیم» چهارشنبه تا جمعه ساعت ۲۱، «چند درجه» هرشب ساعت ۲۱:۳۰، «میشه که بشه» شنبه تا سه شنبه و برنامه «نسیم آوا» چهارشنبه تا جمعه ساعت ۲۲:۳۰، «کودک شو» شنبه تا سه شنبه و «خندوانه» چهارشنبه تا جمعه ساعت ۲۳ روی آنتن خواهند رفت.

شبکه مستند

 * مستند «نور» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی مهدی فارسی در ۳۰ قسمت ۳۰ دقیقه‌ای در شبکه مستند تولید شده و نگاهی دارد به زندگی افرادی که سبک زندگی قرآنی دارند.  

این مجموعه مستند در استان‌های مختلف کشور مثل قم، تهران، اصفهان، خراسان رضوی، چهارمحال بختیاری و استان البرز تصویربرداری شده و روایتی از زندگی آن‌هایی است که قرآن و مفاهیم قرآنی در زندگی‌شان جاری و ساری است.

این مستند در ماه مبارک رمضان از شبکه مستند پخش خواهد شد.

* «یک چکه ماه» دیگر برنامه شبکه مستند است که از اول ماه مبارک رمضان در جدول پخش شبکه قرار دارد.

این مستند به تهیه‌کنندگی نازنین پیرکاری قصه «احرار» زمانه است، آن‌هایی که از مسیر غلط بازگشته‌اند و توانسته‌اند بر مشکلات و ناملایمات زندگی چیره شوند و پس از گذشته‌ای پرفراز و نشیب، با اعمال برخی تغییرات در زندگی‌شان، به حالی موفق و پر امید برسند.

شبکه افق

* سلسه مباحث استاد رحیم‌پور ازغدی در برنامه «روشنا» هر روز بعد از اذان ظهر از شبکه افق پخش می شود.

* «انارستان» با موضوع سلامت جسم و روح، از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۶ با محوریت ماه رمضان روی آنتن می رود.

* برنامه «عصر شیرین» با محوریت زن و خانواده، از شنبه تا چهارشنبه در ایام ماه رمضان ساعت ۱۸ از این شبکه پخش می شود.

* مستند «پیک راستان» با موضوع فعالیت تبلیغاتی طلبه‌های موفق روزهای فرد ساعت ۲۰:۳۰ روی آنتن می رود.

* مستند «مرزهای عاشقی» با موضوع داستان زندگی شهدای مدافع حرم از نیمه دوم ماه مبارک رمضان هر شب ساعت ۲۰:۳۰ پخش می شود.

* مستند «بزرگراه همت» با موضوع معرفی مدل‌های موفق فعالیت‌های فرهنگی در ایام ماه رمضان شنبه‌ها ساعت ۲۰:۳۰ روی آنتن می رود.

* مستند «مدافعان سلامت» با موضوع شرح زندگی و فعالیت مدافعان سلامت دوشنبه‌ها ساعت ۲۰:۳۰ پخش می شود.

* مجموعه مستند «کمیته» با موضوع بررسی کمیته انقلاب اسلامی پنج شنبه ساعت ۲۲ پخش می شود

مهدی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.