مسعود فراستی در «دورهمی»: من طرفدار سانسورم

 مسعود فراستی در «دورهمی»: من طرفدار سانسورم

مسعود فراستی پس از حضور در برنامه «دورهمی» ضمن تاکید بر اُفت سینمای کمدی، به برنامه «دورهمی» مهران مدیری ایراد وارد کرد و آن را یک فاجعه بزرگ دانست.

برنامه «دورهمی» با اجرای مهران مدیری، شب گذشته میزبان مسعود فراستی، منتقد سینما بود و در این برنامه فراستی درباره اوضاع بد سینمای ایران مخصوصا در حوزه کمدی صحبت کرد.

فراستی در بخشی از صحبت‌هایش درباره فضای موجود در سینمای ایران صحبت کرد و گفت: «فضای موجود در سینمای ایران، فضای مسمومی است مخصوصا آن فیلم‌هایی که می‌گویند کمدی است و به نظر من اصلا کمدی نیستند. کمدی یکی از اصلی‌ترین ژانرهای سینما است به شرط آنکه درست باشد من عاشق کمدی‌ام، عاشق لورل هاردی‌ام، این آشغال‌هایی که ما می‌بینیم اصلا فیلم نیست، از پول من، از جیب من و مردم میلیاردی خرج می‌کنند تا یک آشغال بسازند.

این دوستان ما حدود یک دهه است که سینمای ایران را تبدیل به یک سینمای اسپانسر زده فیلم فارسی گذشته مردم تبدیل کرده‌اند. من درباره«هزار پا»، «رحمان۱۴۰۰»، «مطرب» با ان اوضاعی که داشتند حرف نزنم؟ بهشان بر می‌خورد؟ خب بخورد. این هزینه و فروش بیمار گونه که هیچ تعادلی در ان نیست بسیار نگران کننده است.»

او درباره فروش فیلم در خارج از کشور گفت: «اگر یک فیلم فرنگی خوب می‌فروشد به این دلیل است که فیلمنامه نویس آن خوب بوده است و پول خوبی هم بابت آن دریافت کرده است، اینجا به فیلمنامه نویس اصلا پول نمی‌دهند، بازیگر بازیگر خوبی بوده است و کارگردان کار بلد بوده است اما در حال حاضر به نظر من فیلم‌ها تماما بی احترامی به مخاطب هستند.»

او در پاسخ به سول«خب، چه باید کرد؟» گفت: «اولا ارتباط فیلمسازان با مردم قطع است و  فیلمنامه ها فقط بر اساس ذهن بیمارگونه آنها ساخته می‌شود، دو اینکه با پول پولشویی نمی‌توان کار خوب تحویل مردم داد، مذهبی حرف نمی‌زنم اما سینمایی که هدفش کسب درامد باشد چیزی به مردم ارائه نمی‌دهد.»

او در ادمه گفت: «من طرفدار سانسور هستم، نه اینکاری که آقایون در سینما و تلویزیون انجام می‌دهند، منظور من سانسور هنری است نه سانسور آدم‌ها، منظور من از سانسور این است که به منافع ملی من آسیبی نرسد، به اخلاقیات و ارزش‌های جامعه توهین نشود معلوم است با این نوع نگاه سینما درست نمی‌شود، اصلا به نظر من سینمای دولتی به هیچ عنوان درست بشو نیست. چون هر دولتی سفارش‌های خود را ارائه می‌دهد.»

در بخش دیگری از برنامه مدیری نظر فراستی را دربارع برنامه «دورهمی» پرسید و فراستی در پاسخ گفت: « من «دورهمی» را نمی‌بینم، یکبار سه دقیقه از آن را دیدم و به نظرم افتضاح بود، البته این دکور زرشکی و طلایی شما بسیار قشنگ است اما هیچ ربطی به برنامه ومحتوای ان ندارد. خود شما یک زمانی برنامه‌های طنز عالی می‌ساختید مخصوصا در دهه ۷۰ و ۸۰ اما الان اصلا اینگونه نیست و به نظرم «هیولا» بسیار بد بود، سعی کن دوباره مانند سابق شوی مهران جان.»

علی حسینی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.