پدر دیجیتال ایران، پخش رسمی شبکه های HD را افتتاح کرد

 پدر دیجیتال ایران، پخش رسمی شبکه های HD را افتتاح کرد

پخش HD (تصویر با قدرت تفکیک بالا) ۱۲ شبکه سراسری و یک شبکه بین‌المللی رسانه ملی با دستور رئیس سازمان صدا و سیما آغاز شد.

 بالأخره 9 آذرماه شد و موعدِ قولی که معاون فنی صدا و سیما در چند روز گذشته داده بود؛ یعنی HD شدن شبکه‌های تلویزیون. علی عسکری رئیس صدا و سیما پس از بازدید از استودیو و اتاق فرمان شبکه‌های یک و سه سیما، راهی نودال جدید شد تا در آیینی رسمی، HD شدن شبکه‌های تلویزیونی رسانه ملی را اعلام و اجرایی کند.

علی عسکری با حضور در پخش شبکه‌های یک و سه سیما و سپس در ارتباط‌های تصویری جداگانه با مدیران شبکه و پخش شبکه‌های نسیم (سیما)، نمایش (سیما)، العالم (معاونت برون مرزی)، خبر (معاونت سیاسی)، کودک (سیما)، افق (سیما)، ایران کالا (معاونت مالی و سرمایه انسانی)، ورزش (سیما)، مستند (سیما)، تماشا (سیما) و آی فیلم (برون مرزی) ضمن شنیدن گزارش وضعیت تبدیل سامانه‌های این شبکه‌ها به پخش HD، دستور آغاز پخش با استانداردهای جدید را صادر کرد.

در تماس تصویری علی عسکری، سامانه HD در واحدهای سیگنال‌رسانی زمینی، ماهواره‌ای و فرستنده جماران هم به صورت رسمی آغاز به کار کرد. در این مراسم، رضا علیدادی، معاون توسعه و فناوری رسانه ملی، حمید شاه‌آبادی، معاون سیما، برنا فیروزی، مشاور اجرایی و رئیس حوزه ریاست رسانه ملی، مدیرکل روابط عمومی رسانه ملی و جمعی از مدیران ارشد رسانه ملی، علی عسکری را همراهی کردند.

علی عسکری پیش از این مراسم، در یک برنامه‌ زنده تلویزیونی، پخش برنامه‌های سیما با کیفیت HD را اقدامی در جهت حرکت صداوسیما در مرز دانش روز توصیف کرد. با آغاز پخش شبکه‌ها با کیفیت HD، مخاطبان رسانه ملی به دو صورت امکان دریافت با کیفیت این تصاویر را دارند.

صحبت‌های رئیس صداوسیما درباره آغاز HD شدن شبکه‌های تلویزیونی

علی عسکری رئیس صداوسیما در برنامه زنده شبکه یک سیما، پیش از آغاز مراسم رسمی پخش 13 شبکه رسانه ملی با کیفیت HD، پس از گرامیداشت یاد و خاطره شهید فخری‌زاده، دانشمند هسته‌ای کشورمان که روز جمعه به دست ایادی استکبار و رژیم صهیونیستی ترور شد و به شهادت رسید، درباره اهمیت این گام رسانه ملی در پخش باکیفیت شبکه‌ها گفت: رسانه همیشه باید از بالاترین سطوح فناوری‌ها استفاده کند تا بهتر با مخاطب در ارتباط باشد.

وی با اشاره به عزیمت رسانه ملی از پخش آنالوگ در تاریخ 8/ 8/ 88 به دیجیتال و استفاده از فناوری MPEG4 گفت: در آن زمان هم اولین شهر بزرگ در جهان که چنین خدماتی در آن ارائه شد، تهران بود. حدود یک دهه پس از آن تاریخ، همکاران من در رسانه ملی با مجاهدت فراوان، این سامانه را توسعه و ارتقا داده‌اند، به طوری که اکنون در این جایگاه ایستاده‌ایم. پخش HD مرز دانش امروز است.

رئیس رسانه ملی با قدردانی از زحمات همکاران معاونت توسعه و فناوری رسانه و ابراز امیدواری برای اینکه حوزه سیما به بهترین شکل از این فناوری پخش استفاده کند، گفت: حوزه فنی صداوسیما فعال و پویا است و جوانان دانشمند و ارزشمندی در آن فعال‌اند.

وی افزود: هر کدام از بخش‌های مختلف معاونت توسعه و فناوری رسانه ملی با شرکت‌های دانش‌بنیانی همکاری دارند که به فضل خدا، در مرز فناوری حرکت می‌کنند. خدا را شاکرم که با این در هم‌تنیدگی بین فعالیت‌های سازمان و شرکت‌های دانش بنیان، به کوری چشم دشمنان، توانسته‌ایم این خدمت را با وجود همه فشارها و دشواری‌ها مثل تحریم‌ها و … به ملت بزرگ ایران ارائه دهیم.

علی حسینی

5 نظرات

 • سلام آقای حسینی
  اطلاع دارید که آیا ایستگاه صفه اصفهان فرستنده سوم را پشتیبانی میکنه یا نه؟

 • سلام
  متاسفانه شبکه‌های جدید HD مشکل لرزش تصویر داره، درحالیکه پخش FULL HD همون شبکه‌های HEVC (شبکه ورزش یک ساعتی فول اچ‌دی بود) این مشکل رو نداشت

 • سلام و خسته نباشید ، از عزیزان اصفهان کسی هست که با گیرنده های hevc تونسته باشه کانالهای HD رو دریافت کنه ؟ به نظر میرسه فرکانس کلا قطع هست برای این شبکه ها ، لطفا اگه کسی دریافت کرده سیگنال و کانال رو بفرمایند که تست کنم ممنون میشم . و اینکه با چه گیرنده ای دریافت کردن …تشکر

 • مسخره هس الان شبکه های hd ما تو شیراز هیچکدوم نمیگیره مث کانالی که پارازیت روشه اون طوری نشدن میده دائم قطع و وصل میشه میزنه سرویس پشتیبانی نشده

 • ب نظر خیلی کار داره تا واقعا تصاویر اچ دی ب دست ما برسه
  فیلم های شبکه نمایش تبدیل به اچ دی نشده
  ای فیلم هم همینطور

  استودیو گلستان (برنامه سمت خدا ) و اخبار ورزشی شبکه ۳ هم هنوز اچ دی نشده
  شبکه ۱ هم اخبار هنوز مشکل داره و گزارش های خبری هنوز اس دی هستش
  شبکه پویا هم کارتن های قدیمی تر ( مث شکرستان هنوز تبدیل نشده بر خلاف ادعای سال گذشته مدیر شبکه پویا)
  شبکه ورزش هم که کلا واحد سیار اچ دی نداره انگار برای پخش مسابقات داخل تهران
  شهرستان که بماند

  خلاصه بگم من هنوز کیفیت شبکه مستند اچ دی رو از همه شبکه ها
  حتی تماشا و سه که چند سال اچ دی هستش
  بالاتر میبینم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.